Rusia merr peng drejtorin e termocentralit bërthamor në Zaporizhzhia

Rusia merr peng drejtorin e termocentralit bërthamor në Zaporizhzhia

15:30, 01/10/2022

Ofruesi i energjisë bërthamore të Ukrainës ka akuzuar Rusinë për kidnapim të drejtorit të përgjithshëm të termocentralit më të madh bërthamor në Evropë, Ihor Murashov.

Forcat ruse kapën drejtorin e përgjithshëm të termocentralit bërthamor Zaporizhzhia, rreth orës 16:00 të së premtes, tha kompania shtetërore bërthamore ukrainase, Energoatom.

Energoatom tha se trupat ruse ndaluan makinën e Murashovit, ia lidhën sytë dhe e çuan në një vend të panjohur.

“Ndalimi i tij nga Rusia rrezikon sigurinë e Ukrainës dhe termocentralit më të madh bërthamor në Evropë”, tha presidenti i Energoatom, Petro Kotin.

Reaktori i fundit i uzinës u mbyll në shtator mes bombardimeve të vazhdueshme pranë objektit.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco