Përgjigje e papritur e SHBA-së ndaj kërkesës së Ukrainës për anëtarësim të përshpejtuar në NATO

Përgjigje e papritur e SHBA-së ndaj kërkesës së Ukrainës për anëtarësim të përshpejtuar në NATO

08:02, 01/10/2022

Presidenti rus Vladimir Putin nënshkroi dje marrëveshjet për ratifikimin e aneksimit të Zaporizhia, Donetsk, Luhansk dhe Kherson në Ukrainën lindore.

Ndërsa aneksimi i Rusisë u prit me një reagim të madh në Perëndim, mesazhet e dënimit dhe sanksionet e reja erdhën njëri pas tjetrit nga Ukraina, Bashkimi Evropian (BE), SHBA, Greqia, Izraeli, Polonia dhe shumë vende.

Nuk kaloi shumë kohë dhe presidenti ukrainas Zelenski kundërshtoi lëvizjen reaksionare të Putinit. 

Duke nënshkruar dokumentin e aplikimit të vendit të tij në NATO, Zelenski tha:

"Ne kemi aplikuar zyrtarisht për anëtarësim të përshpejtuar në NATO". tha.

Duke komentuar këtë lëvizje nga fronti i Ukrainës, Këshilltari i Sigurisë Kombëtare i SHBA-së, Jake Sullivan tha: "Shtetet e Bashkuara kanë mbështetur politikën e dyerve të hapura të NATO-s për shumë vite. Vendimi për anëtarësimin në NATO merret midis 30 aleatëve dhe vendeve që duan të anëtarësohen. Mënyra më e mirë për të ndihmuar Ukrainën është drejtpërdrejt. Ne jemi të mendimit se ajo po ndihmohet në terren dhe aplikimi për anëtarësim në NATO duhet të shqyrtohet në një kohë tjetër," tha ai.

Nga ana tjetër, edhe NATO theu heshtjen në lidhje me vendimin e Putinit për aneksimin.

 Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Stoltenberg deklaroi se aneksimi i 4 rajoneve nga Rusia në Ukrainë është i paligjshëm.

 Për aplikimin e Ukrainës për anëtarësim, Stoltenberg, ai u shpreh:

"Ukraina ka të drejtë të zgjedhë rrugën e saj, se çfarë lloj urdhri sigurie do të hyjë". 

 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco