Rusia do të aneksojë zyrtarisht edhe katër zona të Ukrainës

Rusia do të aneksojë zyrtarisht edhe katër zona të Ukrainës

12:21, 29/09/2022

Presidenti rus, Vladimir Putin do të mbajë një ceremoni nënshkrimi të premten duke aneksuar zyrtarisht katër zona të tjera të Ukrainës pas kryerjes së referendumeve të vetëquajtura të dënuara nga Ukraina dhe Perëndimi si një mashtrim, transmeton Syri.net Kosova.

Zyrtarët e mbështetur nga Rusia kishin pohuar më parë se stërvitja pesë-ditore kishte siguruar mbështetje pothuajse totale nga ata që morën pjesë, megjithëse nuk u zhvillua asnjë monitorim i pavarur, shkruan BBC.

Të ashtuquajturat votime u mbajtën në dy rajone lindore, Luhansk dhe Donetsk, dhe në Zaporizhzhia dhe Kherson në jug./Syri.net Kosova/

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco