VIDEO/ Shembet ura në Brazil, tre të vdekur e disa të zhdukur

VIDEO/ Shembet ura në Brazil, tre të vdekur e disa të zhdukur

10:48, 29/09/2022

Të paktën tre persona vdiqën dhe 14 të tjerë u lënduan kur një urë u shemb në shtetin Amazon të Brazilit, thanë autoritetet, duke mos përjashtuar mundësinë që numri i të vdekurve të rritet edhe më tej, pasi disa të tjerë janë ende të zhdukur.

Ura, pjesë e rrjetit rrugor pranë Carreiro, 100 kilometra nga kryeqyteti i shtetit Manaus, u shemb mëngjesin e djeshëm.

Viktimat janë dy burra, njëri 39 vjeç dhe i dyti i paidentifikuar dhe një grua 66 vjeç.

Një zyrtar i Departamentit të Zjarrfikësve të Amazon paralajmëroi se numri i të vdekurve mund të rritet. “Disa po flasin për tetë, dymbëdhjetë, pesëmbëdhjetë viktima,” tha ai, sipas portalit G1.

“Ne gjetëm një kombi që kishte disa pasagjerë, por ende nuk kemi mundur t’i gjejmë ata njerëz.”

Kurse, agjencia publike e lajmeve Agência Brasil raportoi se të paktën 12 automjete u futën në lumin Curusa.

Dëshmitarët okularë të cituar nga G1 raportuan se rruga ishte e bllokuar nga kamionë.

Disa ditë më parë, policia rrugore kufizoi pjesërisht hyrjen në urë për shkak të problemeve strukturore. Sipas faqes së internetit, pësoi zhvilloi një çarje që gradualisht po bëhej më e madhe dhe kishte shkaktuar bllokime trafiku përpara katastrofës.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco