Më shumë se dy milionë shtëpi në Florida pa energji elektrike pas goditjes së uraganit

Më shumë se dy milionë shtëpi në Florida pa energji elektrike pas goditjes së uraganit

09:51, 29/09/2022

Më shumë se dy milionë shtëpi në Florida janë pa energji për shkak të dëmtimit të rrjetit elektrik të shkaktuar nga uragani Ian.

Asnjë vdekje nuk ishte raportuar në SHBA deri vonë mbrëmë, por një varkë me 23 emigrantë kubanë u mbyt dje në lindje të Key West. Tre emigrantë u shpëtuan nga deti, katër notuan deri në breg dhe Roja Bregdetare e SHBA vazhdon të kërkojë të tjerët.

 

Para Floridës, uragani Ian goditi Kubën, ku shkaktoi edhe ndërprerje të energjisë elektrike dhe vrau dy persona.

Sipas autoriteteve lokale, pothuajse çdo shtëpi dhe biznes në tre qarqe të Floridës ishte pa energji ditën e djeshme.

Në Florida jugperëndimore, njerëzit u bllokuan në shtëpitë e përmbytura dhe çatia e një spitali në Port Charlotte u dëmtua.

Ian arriti në Florida si një stuhi e kategorisë 4. Sonte stuhia u dobësua në kategorinë e parë me erëra 144 km/h, por më shumë stuhi priten sot në verilindje të Floridës.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco