Mijëra të burgosur në Florida evakuohen për shkak të stuhisë

Mijëra të burgosur në Florida evakuohen për shkak të stuhisë

09:47, 29/09/2022

Mijëra njerëz të burgosur në burgjet e Floridës janë zhvendosur ose evakuuar për shkak të ndikimit të uraganit Ian, sipas zyrtarëve shtetërorë dhe lokalë.

Departamenti i Korrigjimeve të Floridës tha të mërkurën se afërsisht 2,500 të burgosur u zhvendosën në objekte të pajisura më mirë për të përballuar ndikimet e stuhisë. Pothuajse dy duzina objekte u evakuuan, tha ai.

Juridiksione të tjera thonë se kanë kufizuar aktivitetin ose janë ristrehuar brenda vendit për shkak të uraganit Ian.

Byroja Federale e Burgjeve tha të mërkurën se lëvizjet e caktuara të të burgosurve janë pezulluar dhe procedurat e përgjegjësisë janë vendosur si një masë e përkohshme gjatë stuhisë.

Në qarkun Lee të goditur rëndë, i cili përfshin Fort Myers, njerëzit e mbajtur në objektin e burgut kryesor u zhvendosën në një kat më të lartë, tha zyra e sherifit të mërkurën.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco