Paundi britanik bie në nivelin më të ulët të të gjitha kohërave kundrejt dollarit

Paundi britanik bie në nivelin më të ulët të të gjitha kohërave kundrejt dollarit

08:08, 26/09/2022

Paundi britanik ka rënë në një nivel rekord të ulët kundrejt dollarit, pasi tregjet reagojnë ndaj shkurtimeve më të mëdha të taksave në Mbretërinë e Bashkuar në 50 vjet.

Kjo erdhi pasi kancelari Kwasi Kwarteng zbuloi shkurtimet historike të taksave të financuara nga rritjet e mëdha të huamarrjes.

Paundi ka qenë gjithashtu nën presion pasi dollari merr një nxitje nga banka qendrore e SHBA, duke vazhduar të rrisë normat.

Edhe Euro preku një nivel më të ulët 20-vjeçar kundrejt dollarit në tregtinë e mëngjesit në Azi, mes shqetësimeve të investitorëve për rrezikun e recesionit, ndërsa dimri po afron pa asnjë shenjë të një fundi të krizës energjetike ose të luftës në Ukrainë.

Nëse paundi qëndron në këtë nivel të ulët kundrejt dollarit, importet e mallrave me çmim në dollarë, përfshirë naftën dhe gazin, do të jenë më të kushtueshme.

Mallra të tjera nga SHBA mund të jenë gjithashtu shumë më të shtrenjta.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco