A do ta shtypë Putin butonin e kuq? Bota ka 5977 arsye për panik

A do ta shtypë Putin butonin e kuq? Bota ka 5977 arsye për panik

20:40, 23/09/2022

Nga rreth 4500 raketa bërthamore të mbetura e mbetura, shumica konsiderohen armë bërthamore strategjike - raketa balistike ose raketa, të cilat mund të gjuhen në distanca të gjata. Këto armë konsiderohen ndryshe jashtëzakonisht të rrezikshme në rast të një lufte bërthamore.

Pjesa tjetër janë armë bërthamore më pak shkatërruese për përdorim me rreze të shkurtër dhe mund të përdoren në fushat e betejës ose në det.

Por kjo nuk do të thotë se Rusia ka mijëra armë bërthamore me rreze të gjatë gati për përdorim.

Ekspertët vlerësojnë se rreth 1497 koka luftarake ruse janë aktualisht "të dislokuara", që do të thotë se ato ndodhen në bazat e raketave dhe bombarduesve ose në nëndetëse në det.

Si krahasohet kjo me vendet e tjera?

Gjithashtu, Rusia nuk është e vetmja, nëntë vende të tjera kanë armë bërthamore: Kina, Franca, India, Izraeli, Koreja e Veriut, Pakistani, Rusia, SHBA dhe Britania e Madhe.

Kina, Franca, Rusia, SHBA dhe Britania e Madhe janë në grupin që nënshkruan Traktatin për Mospërhapjen e Armëve Bërthamore (NPT), i cili përbëhet nga 191 vende gjithsej.

Sipas marrëveshjes, ata duhet të zvogëlojnë stokun e tyre të kokave bërthamore dhe, në teori, angazhohen për eliminimin e tyre të plotë.

Kështu ndodhi në vitet 1970 dhe 80.

Sidoqoftë, India, Izraeli dhe Pakistani nuk iu bashkuan kurrë NPT-së dhe Koreja e Veriut u largua nga grupi në 2003.

Izraeli është i vetmi vend nga nëntë vendet që nuk e ka pranuar kurrë zyrtarisht se ka një program bërthamor - por dihet gjerësisht se ka koka bërthamore.

Ndryshe nga ata, Ukraina nuk ka armë bërthamore dhe, pavarësisht akuzave të Putinit, nuk ka asnjë provë se është përpjekur ta marrë një të tillë.

Sa shkatërruese janë armët bërthamore?

Armët bërthamore janë krijuar për të shkaktuar shkatërrim maksimal.

Shkalla e shkatërrimit varet nga një sërë faktorësh, duke përfshirë: madhësinë e kokës dhe sa lart mund të shpërthejë.

Por edhe koka më e vogël mund të shkaktojë humbje masive dhe pasoja të qëndrueshme.

Shkalla e katastrofës së mundshme ilustrohet më së miri nga ndryshimi midis bombës së epokës së Luftës së Dytë Botërore që vrau rreth 146,000 njerëz në Hiroshima, Japoni, ishte 15 kiloton. Kokat bërthamore të sotme janë më shumë se 1000 kiloton.

Prandaj, është e sigurt që askush nuk do të mbetej gjallë në zonën e ndikimit të menjëhershëm të një shpërthimi bërthamor.

Image

Raste në të cilat Rusia do të përdorte armë bërthamore

Megjithatë, armët bërthamore nuk janë përdorur në konflikte të armatosura që nga viti 1945.

Politika ruse gjithashtu njeh armët bërthamore vetëm si parandaluese dhe rendit katër raste të përdorimit të tyre.

E para është lëshimi i raketave balistike në territorin e Federatës Ruse ose aleatëve të saj.

Një sulm ndaj vendeve kritike të qeverisë ose ushtarake të Federatës Ruse që kërcënon aftësinë e saj bërthamore, agresion kundër Federatës Ruse duke përdorur armë konvencionale kur vetë ekzistenca e shtetit kërcënohet

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco