Borrell: Rreziku i aksidentit bërthamor në Zaporizhzhia është i lartë

Borrell: Rreziku i aksidentit bërthamor në Zaporizhzhia është i lartë

08:37, 22/09/2022

"Situata në Zaporizhzhia është e tmerrshme, termocentrali bërthamor po funksionon në një situatë alarmante të pasigurt dhe rreziku i një aksidenti bërthamor është shumë i lartë".

Kështu deklaroi Përfaqësuesi i Lartë për Punë të Jashtme i BE-së, Josep Borrell, në takimin e Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së.

Në të njëjtin takim Joe Biden ka denoncuar kërcënimet e Vladimir Putin për të përdorur armë bërthamore si "të pamatur" dhe "të papërgjegjshëm" dhe e ka quajtur aneksimin e planifikuar të Rusisë të më shumë rajoneve të Ukrainës si "një shkelje jashtëzakonisht të rëndësishme" të kartës së OKB-së. 

Më herët të mërkurën, Vladimir Putin njoftoi një mobilizim të pjesshëm në Rusi në një përshkallëzim të rëndësishëm që i vendos njerëzit dhe ekonominë e vendit në një bazë lufte. 

Në një fjalim të shumëpritur televiziv, Putin tha se "mobilizimi i pjesshëm" ishte një përgjigje e drejtpërdrejtë ndaj rreziqeve të paraqitura nga perëndimi. Sipas dekretit, kontratat e ushtarëve që luftojnë në Ukrainë do të zgjaten gjithashtu deri në fund të periudhës së mobilizimit të pjesshëm.

Presidenti rus kërcënoi gjithashtu me hakmarrje bërthamore, duke thënë se Moska kishte "shumë armë për t'iu përgjigjur" atyre që ai i quajti kërcënimet perëndimore në territorin rus.

Kryeministrja e Britanisë, Liz Truss dhe presidentja e Komisionit Evropian, Ursula Von der Leyen, thanë se fjalimi i Putinit të mërkurën ishte "një deklaratë dobësie".

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco