Rusia shkëmben 215 luftëtarë ukrainas për vetëm një burrë, aleatin e ngushtë të Putinit

Rusia shkëmben 215 luftëtarë ukrainas për vetëm një burrë, aleatin e ngushtë të Putinit

08:08, 22/09/2022

KYIV, Ukrainë  - Ukraina njoftoi një shkëmbim të profilit të lartë të të burgosurve në mëngjes herët të enjten, që kulmoi përpjekjet me muaj të tërë për të liruar shumë prej luftëtarëve ukrainas që mbronin fabrikën e çelikut në Mariupol gjatë një rrethimi të gjatë rus.

Në këmbim, Ukraina hoqi dorë nga një aleat i presidentit rus Vladimir Putin.

Presidenti Volodymir Zelenskky tha se qeveria e tij kishte nxjerrë nga qelitë e ruse të paraburgimit, 215 shtetas ukrainas dhe të huaj. Ai tha se shumë ishin ushtarë dhe oficerë që ishin përballur me dënim me vdekje në territorin e pushtuar nga Rusia.

Zyrtarët rusë nuk e konfirmuan menjëherë ose nuk e komentuan ndryshe shkëmbimin.

Nga totali, 200 ukrainas u këmbyen me vetëm një burrë – liderin e opozitës proruse Viktor Medvedchuk, i cili është ukrainas. Oligarku 68-vjeçar u arratis nga arresti shtëpiak në Ukrainë disa ditë përpara pushtimit të Rusisë më 24 shkurt, por u kap përsëri në prill. Ai u përball me burgim të përjetshëm me akuzat për tradhti dhe ndihmë dhe nxitje të një organizate terroriste për ndërmjetësimin e blerjeve të qymyrit për republikën separatiste, të mbështetur nga Rusia, Donetsk, në lindje të Ukrainës.

Putin mendohet se është kumbari i vajzës më të vogël të Medvedchuk. Arrestimi i tij shkaktoi një përplasje të ashpër midis zyrtarëve në Moskë dhe Kiev. Medvedchuk është kreu i këshillit politik të partisë opozitare proruse të Ukrainës, “Platforma për Jetën” - grupi më i madh opozitar në parlamentin e Ukrainës. Qeveria e ka pezulluar aktivitetin e partisë.

"Nuk është për të ardhur keq të heqësh dorë nga Medvedchuk për luftëtarë të vërtetë," tha Zelenskyy në një postim në faqen e tij të internetit. “Ai i ka kaluar të gjitha veprimet hetimore të parashikuara me ligj. Ukraina ka marrë prej tij gjithçka të nevojshme për të vërtetuar të vërtetën në kuadrin e procedimeve penale”.

Në një tjetër shkëmbim, Ukraina fitoi lirimin e pesë qytetarëve të tjerë në këmbim të 55 të burgosurve rusë që mbante, tha Zelenskyy.

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së Antonio Guterres përshëndeti shkëmbimet, duke i quajtur ato "jo të vogla", por duke shtuar se "mbetet shumë më tepër për të bërë për të lehtësuar vuajtjet e shkaktuara nga lufta në Ukrainë", tha zëdhënësi i tij. Shefi i OKB-së përsërit nevojën për të respektuar ligjin ndërkombëtar për trajtimin e të burgosurve dhe do të vazhdojë të mbështesë shkëmbimet e mëtejshme të të burgosurve, tha zëdhënësi Stephane Dujarric.

FOTO/ Lirohen me shkëmbim, 215 heronj ukrainas edhe të Azovstal, ndër ta komandanti Prokopenko

Image

Lideri i opozitës proruse Viktor Medvedchuk

Image

Lideri i opozitës proruse Viktor Medvedchuk

Image

Luftëtarët ukrainas të liruar 

Image

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco