Ushtari rus nxjerr prapaskenat e luftës së Putinit: Vodhëm dhe plaçkitëm shtëpitë e ukrainasve si egërsira

Ushtari rus nxjerr prapaskenat e luftës së Putinit: Vodhëm dhe plaçkitëm shtëpitë e ukrainasve si egërsira

10:15, 18/08/2022

Që nga nisja e luftës në Ukrainë ka pasur raportime në lidhje me moralin e dobët të trupave në front dhe faktin që shumë ushtarë nuk donin të shkonin në luftë. The Guardian ka sjellë dëshminë e një ish-parashutisti rus, ku sipas tij nuk ka asgjë të drejtë në agresionin ndaj Kievit.

Pavel Filatyev e dinte se nëse do të tregonte ato që pa në front rrezikonte të dënohej si tradhtar. Nëna e tij e nxiti të largohej nga vendi, por ai vendosi të tregonte të vërtetën.

“Nuk kam frikë të luftoj. Por më duket se kjo që po bëj është e drejtë. Dhe unë besoj se lufta po dështon jo vetëm sepse qeveria ka vjedhur gjithçka, por sepse ne, rusët, nuk mendojmë se ajo që po bëjmë nuk është e drejtë”, tha ai.

Dy javë më parë, Filatyev shkroi në faqen e tij të mediave sociale VKontakte dhe publikoi një “bombë” prej 141 faqesh: një përshkrim të çdo dite se si njësia e tij parashutiste u dërgua në Ukrainë nga Krimea, hyri në Kherson dhe pushtoi portin detar nën sulmet intensive të artilerisë për më shumë se një muaj pranë Mykolaiv – dhe më pas se si ai u plagos dhe u evakuua nga konflikti.

Atëherë ai u bind se ishte detyra e tij që të tregonte atë që po ndodhte në Ukrainë.

“Po qëndronim në Mykolaiv. Në atë moment mendova se e gjitha kjo ishte një budallallëk. Çfarë dreqin na duhet kjo luftë? Po mendoja se nëse mbijetoja do të bëja gjithçka që mundesha për ta ndaluar këtë”, tha ai.

Image

Filatyev kaloi 45 ditë duke shkruar kujtimet e tij nga lufta.

“Unë thjesht nuk mund të qëndroj më i qetë, edhe pse e di që ndoshta nuk do të ndryshoj asgjë dhe ndoshta kam vepruar gabim që e kam futur veten në kaq shumë telashe,” tha Filatyev.

Deri më tani, nuk ka pasur asnjë rrëfim më të detajuar dhe vullnetar nga një ushtar rus që merrte pjesë në pushtimin e Ukrainës. Filatyev, i cili shërbeu në regjimentin e 56-të të sulmit ajror të Gardës me bazë në Krime, përshkroi se si njësia e tij e rraskapitur dhe e pajisur me armë të vjetra u sulmua në Ukrainë nga një breshëri raketash në fund të shkurtit, ndërkohë që as nuk e kishin idenë se përse po bëhej kjo luftë.

“Mu deshën javë të tëra për të kuptuar se nuk kishte fare luftë në territorin rus dhe se ne sapo kishim sulmuar Ukrainën”, tha ai.

Në një moment, Filatyev përshkruan sesi parashutistët, elita e ushtrisë ruse, pushtuan portin detar Kherson dhe filluan menjëherë të grabisnin “kompjuterë dhe çfarëdo mallrash të vlefshme që mund të gjenim”. Pastaj plaçkitën kuzhinat për ushqim.

“Ashtu si egërsirat, ne hëngrëm gjithçka atje: tërshërë, qull, reçel, mjaltë, kafe. Gjithçka përreth na jepte një ndjenjë të neveritshme; ne thjesht po përpiqeshim të mbijetonim”, tha ai.

Ai kritikoi atë që e quajti “degradimin” e ushtrisë, duke përfshirë përdorimin e pajisjeve dhe automjeteve të vjetra që i lanë ushtarët rusë të ekspozuar ndaj kundërsulmeve ukrainase.

Ai foli edhe për raportet e ushtarëve që u plagosën qëllimisht veten për të shpëtuar nga fronti dhe për të mbledhur 3 milionë rubla (40,542 £) si kompensim.

Në intervistë, ai tha se nuk i kishte parë personalisht aktet e abuzimit të kryera gjatë luftës.

“Shumica e njerëzve në ushtri janë të pakënaqur për atë që po ndodh atje, ata janë të pakënaqur me qeverinë dhe komandantët e tyre, ata janë të pakënaqur me Putinin dhe politikën e tij, ata janë të pakënaqur me ministrin e Mbrojtjes, i cili kurrë nuk ka shërbyer në ushtri”,  theksoi ai.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco