Dita e Pavarësisë së Indisë: Si altoparlantët fuqizuan luftën e Gandit për lirinë

Dita e Pavarësisë së Indisë: Si altoparlantët fuqizuan luftën e Gandit për lirinë

10:33, 15/08/2022

Në vitin 1929, një vullnetar i ri i partisë së Kongresit Kombëtar Indian pati një moment epifanie.

Nanik Motwane po shikonte heroin kombëtar të nderuar Mahatma Gandhi duke u përpjekur të dëgjohej në takime të mëdha publike pro-Pavarësisë.

 Udhëheqësi do të "shkonte nga platforma në platformë" në të njëjtin vend për të "mundësuar që zëri i tij i dobët të dëgjohej nga një numër i madh [njerëzish]", tregoi Motwane më vonë.

Pikërisht atëherë, biznesmeni emigrant i gjeneratës së dytë 27-vjeçare vendosi të gjente një mënyrë për të "përforcuar zërin" e liderit, në mënyrë që "të gjithë ata që ishin në ankth, më shumë për ta dëgjuar sesa për ta parë, të mund ta dëgjonin qartë. "

Dy vjet më vonë, Motwane ishte gati me një sistem adresimi publik në sesionin e partisë së Kongresit në Karaçi - i cili tani është një qytet i gjallë në Pakistanin e sotëm. 

Një nga fotografitë e tij më të hershme të mbijetuara tregon biznesmenin që ka veshur kapelën e bardhë të markës Gandhi dhe i tregon liderit markën në mikrofonin e tij: Chicago Radio.

Image

Për dy dekadat e ardhshme, Radio Çikago u bë sinonim i altoparlantëve që transmetonin luftën e Indisë për liri nga sundimi perandorak te masat. 

"Ne i quajtëm altoparlantët tanë 'zëri i Indisë'," thotë Kiran Motwane, djali i Nanikut dhe brezi i tretë i familjes.

Chicago Radio ishte një emër kurioz për një firmë me qendër në Bombei (tani Mumbai), ku Motwanes kishin emigruar në vitin 1919.

Ndërsa Kiran Motwane tregon historinë, babai i tij huazoi emrin e një krijuesi radioje me bazë në Çikago, të cilit i mori "lejen e duhur". 

Një arsye për magjepsjen me një emër të huaj mund të ketë të bëjë me faktin se Motwanes i përkiste një komuniteti të lulëzuar.

Në fillim, Nanik Motwane importoi altoparlantë, amplifikues dhe mikrofona - komponentët bazë të një sistemi adresash publike - nga Britania e Madhe dhe SHBA. 

Më pas ekipi i tij prej pesë inxhinierësh i ndërtoi për përdorim lokal.

Edhe pse vëllezërit e motrat e tij ndihmuan në biznes, Nanik Motwane udhëtonte në mbledhjet e partisë me trena dhe kamionë, duke mbajtur sistemet e tij të PA. 

 Me të mbërritur në vendin e takimit - zakonisht një terren lokal me pluhur - një ditë përpara takimit, ai do të vendoste dhe testonte sistemin për t'u siguruar që kishte mjaft bateri për t'i fuqizuar ato.

 Më pas i lidhte altoparlantët në formë briri në shtylla bambuje dhe i shtrinte në tokë për t'u siguruar që zëri të arrinte në të gjitha cepat.

Një duzinë altoparlantësh, të përhapur në një tokë të mesme, mendoi Nanik Motwane, ishin të mjaftueshme për një turmë prej dhjetëra mijëra njerëzish.

 Shumë më vonë, ai filloi të vendoste altoparlantët njëri mbi tjetrin për përforcim më të mirë. 

Ai kishte gati 100 grupe adresash publike në të gjithë Indinë për të nxituar në çdo takim të Kongresit.

"Ai ishte një pionier i sistemeve të adresave publike në Indi dhe partia ishte konsumatori i vetëm," thotë Kiran Motwane.

Gjatë viteve, disa nga fjalimet më emocionuese të heronjve të Pavarësisë së Indisë u transmetuan përmes altoparlantëve të Radios së Çikagos. 

Kryeministri i parë i Indisë Jawaharlal Nehru ishte një fans i flaktë i markës. 

"Altoparlantët tuaj bënë punën më të shkëlqyer dhe rregullimet u vlerësuan shumë nga të gjithë," i shkroi Nehru Nanik Motwane pas një takimi.

Nanik Motwane ndihmoi gjithashtu drejtimin e një radiostacioni klandestin që transmetonte mesazhe nga Gandhi dhe udhëheqës të tjerë për të kundërshtuar propagandën perandorake të transmetuesit shtetëror. 

Ai ishte në mesin e pesë personave që u arrestuan dy muaj e gjysmë pasi stacioni filloi transmetimin në 1942, vit kur Gandhi u bëri thirrje të gjithë indianëve të ngriheshin në revoltë jo të dhunshme kundër sundimit britanik në atë që u bë e njohur si lëvizja Quit India. 

Ky rast i radiostacionit të Kongresit, siç u quajt, mbetet një "kapitull i rëndësishëm në historinë e luftës për liri të Indisë", sipas Usha Thakkar, e cila ka shkruar një libër mbi të. 

Nanik Motwane u kap pasi dyshohet se ka ndihmuar stacionin me pajisje dhe asistencë teknike.

 Interesante, Radio Chicago nuk ishte në radarin e policisë "megjithë afërsinë e saj me lëvizjen e lirisë".

 Zyrtarët britanikë shkonin shpesh te Nanik Motwane për të blerë pajisje policore me valë dhe librat e tyre dukej se ishin në rregull. 

Motwane i tha policisë se ai nuk ishte anëtar i Kongresit. 

Nuk u gjet asnjë provë dhe ai u la i lirë.

 "Ai ishte në burg për një muaj dhe u torturua," thotë Kiran Motwane. 

“Është e vërtetë që ai po ndihmonte komisariatin e nëndheshëm”.

Për një nacionalist kaq të njohur, Nanik Motwane ishte një biznesmen i zgjuar, shumë i vetëdijshëm për trashëgiminë e tij. 

Ai u shkroi me zell gazetave duke kërkuar kopje të fotografive që ata kishin bërë të udhëheqësve që flisnin në mikrofonat e Radios së Çikagos.

 Ai mblodhi fotografitë dhe copëzat e gazetave që shfaqnin takimet publike në albume të mëdha.

Kjo nuk është e gjitha. 

Ai i regjistronte fjalimet në kaseta me bobina dhe ia dorëzonte një kopje partisë.

 Ai punësoi një fotograf i cili udhëtoi me të në takimet me një film dhe kamera filmike, duke bërë fotografi dhe duke regjistruar pamje të paçmuara të takimeve, ku shfaqeshin njerëz të famshëm si Gandhi, Nehru, Sardar Vallabhbhai Patel dhe karizmatiku Subhas Chandra Bose.

 Shumë nga këto regjistrime tani shtrihen të shpërndara në të gjithë rezidencën Motwane në Mumbai. 

“Ai mbante shënime të hollësishme të takimeve, ishte shumë i përpiktë”, thotë Kiran Motwane.

Motwane furnizoi sistemet e PA për rreth gjysmë duzinë takimesh publike dhe partiake për Kongresin çdo muaj për afër tre dekada, thotë familja e tij.

Në kulmin e saj, Chicago Radio kishte më shumë se 200 punonjës në të gjithë Indinë duke bërë sisteme PA në dy qytete dhe duke i shërbyer në shumë të tjera.

 Vetëm pas pavarësisë ai filloi të shiste komercialisht.

 Ai nuk e ngarkoi partinë deri në fillim të viteve 1960 në Indinë e lirë.

 "Ajo ishte kur Nehru pranoi të na paguante. Partia do të mbulonte shpenzimet tona dhe do të na jepte rreth 6,000 rupi (75 dollarë; 62 £) një takim," thotë Kiran Motëane.

Shumë më vonë, në vitin 1963, Lata Mangeshkar, doajene e muzikës riprodhuese, këndoi Aye Mere Watan ke Logon (Je njerëzit e tokës sime), një odë për ushtarët e rënë, në folësit e Radios së Çikagos për një audiencë me sy të përlotur në një terren të gjerë në Delhi.

Udhëheqësit globalë të vizituar si Nikita Hrushovi, Leonid Brezhnev dhe Dëight Eisenhower folën në takime të mëdha publike duke përdorur mikrofonat e Motwane.

 Pasi Indira Gandhi fitoi zgjedhjet në vitet 1970, kompania vendosi 120 folës përgjatë shtegut Raj 1,8 milje në Delhi për të transmetuar festimet. 

Marka fitoi legjendë urbane: kishte reklama të rreme të kompanive që tregonin se Nehru promovonte Radion e Çikagos.

Në vitet 1970, Radio e Çikagos mori një letër të ashpër të pashpjegueshme nga zyra e kryeministres së atëhershme zonjës Gandhi. 

"Na kërkoi të ndryshonim emrin e markës sonë. Pse po përdorni një emër të huaj për altoparlantin tuaj? " kujton Kiran Motwane. 

"Ne nuk e dimë pse ndodhi kjo. Babai im i shkroi kryeministrit, duke i rezistuar lëvizjes. Ne vendosëm Motwane në njërën anë dhe Chicago Radio në anën tjetër."

Gati një shekull pasi u lançua për të përforcuar zërin e lirisë së Indisë, Chicago Radio është ende përreth, tani një firmë e vogël e profilit të ulët që shet sisteme të adresave publike dhe intercom në një treg të ngopur.

 "Ne ende bëjmë zhurmë," thotë Kiran Motëane. Megjithatë është pak e heshtur./BBC

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco