Rusia zotohet se do të zgjerojë marrëdhëniet me Korenë e Veriut

Rusia zotohet se do të zgjerojë marrëdhëniet me Korenë e Veriut

07:59, 15/08/2022

Rusia është zotuar të "zgjerojë marrëdhëniet gjithëpërfshirëse dhe konstruktive dypalëshe" me Korenë e Veriut, tha presidenti i saj Vladimir Putin.

Në një letër dërguar homologut të tij Kim Jong un në ditën e çlirimit të Phenianit, Putin tha se masa do të ishte në interes të të dy vendeve.

Nga ana tjetër, Kim tha se miqësia midis të dy kombeve ishte krijuar në Luftën e Dytë Botërore me fitoren ndaj Japonisë.

Ai shtoi se "miqësia e tyre shoqëruese" do të forcohej më shumë.

Sipas një raporti të medias shtetërore të Koresë së Veriut KCNA, Putin tha se marrëdhëniet e zgjeruara dypalëshe do të "përputheshin me interesat e dy vendeve".

Në letrën e tij, Kim tha se miqësia Rusi-Kore e Veriut "e krijuar në luftën anti-japoneze" ishte "konsoliduar dhe zhvilluar shekull pas shekulli".

Ai shtoi se "bashkëpunimi strategjik dhe taktik, mbështetja dhe solidariteti" midis dy vendeve "ishte vënë në një skenë të re të lartë, në frontin e përbashkët për frustrimin e kërcënimit dhe provokimit ushtarak të forcave armiqësore".

Pheniani nuk i identifikoi forcat armiqësore me emër, por termi është përdorur vazhdimisht nga Koreja e Veriut për t'iu referuar SHBA-së dhe aleatëve të saj.

Bashkimi Sovjetik ishte dikur një aleat kryesor i Koresë së Veriut, duke ofruar bashkëpunim ekonomik, shkëmbime kulturore dhe ndihmë.

Por marrëdhënia vuajti që nga shembja e Perdes së Hekurt, duke u përmirësuar disi pas largimit gradual të Rusisë nga Perëndimi që nga fillimi i viteve 2000.

Në korrik, Koreja e Veriut ishte një nga vendet e pakta që njohu zyrtarisht dy shtete separatiste të mbështetura nga Rusia në Ukrainën lindore, pasi Rusia nënshkroi një dekret që i shpalli ato si të pavarura.

Si hakmarrje, Ukraina, e cila po lufton një pushtim rus në territorin e saj, ndërpreu të gjitha marrëdhëniet diplomatike me Phenianin.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco