Të tjerë ligjvënës amerikanë vizitojnë Tajvanin 12 ditë pas Nancy Pelosi

Të tjerë ligjvënës amerikanë vizitojnë Tajvanin 12 ditë pas Nancy Pelosi

14:19, 14/08/2022

Taipei, Tajvan - Një delegacion ligjvënësish amerikanë po viziton Tajvanin vetëm 12 ditë pas një vizite të kryetares së Dhomës së Përfaqësuesve Nancy Pelosi që zemëroi Kinën.

Kina iu përgjigj vizitës së Pelosit duke dërguar raketa, anije luftarake dhe avionë luftarakë në dete dhe ajër rreth Tajvanit.

Delegacioni prej pesë anëtarësh kryesohet nga senatori demokrat Ed Markey nga Massachusetts dhe gjendet në Tajvan të dielën dhe të hënën si pjesë e një vizite në Azi, tha Instituti Amerikan në Tajvan.

Delegacioni do të takohet me liderë të lartë për të diskutuar marrëdhëniet SHBA-Tajvan, sigurinë rajonale, tregtinë, investimet dhe çështje të tjera.

Një televizion tajvanez tregoi video të një avioni të qeverisë amerikane që u ul rreth orës 19:00 në aeroportin Songshan në Taipei, kryeqyteti i Tajvanit.

Kina e pretendon Tajvanin e vetëqeverisur si territorin e saj dhe kundërshton që ky vend të ketë ndonjë kontakt zyrtar me qeveritë e huaja.

Image

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco