NË FOTO: Një vit nga sundimi i talebanëve në Afganistan

NË FOTO: Një vit nga sundimi i talebanëve në Afganistan

13:32, 14/08/2022

Talebanët hynë në Kabul më 15 gusht 2021, në një ofensivë të rrufeshme pas tërheqjes së forcave të NATO-s dhe SHBA-së nga Afganistani atë maj.

France 24 përkujton një vit të sundimit taleban, një periudhë e shënuar nga një rënie e të drejtave të njeriut, veçanërisht për gratë; nga një krizë ekonomike dhe nga dhe vrasja e liderit të Al Kaedës, Ayman al-Zawahiri nga një dron amerikan në zemër të kryeqytetit afgan.

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco