Më shumë se 6.6 milionë hektarë me pyje janë kthyer në hi që nga janari në BE

Më shumë se 6.6 milionë hektarë me pyje janë kthyer në hi që nga janari në BE

08:51, 14/08/2022

Që nga 1 janari, zjarret kanë shkatërruar 6,627,760 hektarë pyje në Bashkimin Evropian, sipas të dhënave nga Sistemi Evropian i Informacionit për Zjarret në Pyje (EFFIS) të përditësuara sot. 

EFFIS ka prodhuar statistika krahasuese që nga viti 2006 falë imazheve satelitore të programit evropian Copernicus.

Image

Franca kishte parë vite më të këqija në vitet 1970, përpara se të ekzistonin të dhënat evropiane.

Por viti 2022 është më i keqi në 16 vjet, sipas këtyre shifrave, kryesisht për shkak të dy zjarreve të mëdha radhazi në departamentin Gironde në Francën jugperëndimore, ku zjarrfikësit gjermanë, polakë dhe austriakë mbërritën këtë javë për të ndihmuar.

Situata është gjithashtu serioze në Evropën Qendrore: zjarrfikësve iu deshën më shumë se dhjetë ditë në korrik për të vënë nën kontroll zjarrin më të madh në historinë e kohëve të fundit të Sllovenisë, të ndihmuar nga një popullatë që ishte mobilizuar deri në atë pikë sa qeveria iu desh t'u kërkonte banorëve të mos jepnin më dhurata për zjarrfikësit.

 

 

Por duke qenë se nuk ka avionë për shuarjen e zjarrit, Sllovenia u detyrua t'i kërkonte ndihmë Kroacisë, e cila dërgoi një avion.

 Qeveria sllovene po shqyrton tani blerjen e avionëve të saj të parë zjarrfikës.

Gjithashtu shumë spektakolar ishte zjarri i javës së kaluar në Berlin të Gjermanisë , i cili filloi në një depo municionesh policore në një pyll në mes të thatësirës dhe u vu shpejt nën kontroll. 

Ndonëse nuk ka pasur zjarre të tilla deri më tani, kryeqyteti gjerman është tani gjithnjë e më i kërcënuar për shkak të sipërfaqeve të mëdha të pyllëzuara.

Por zona më e prekur nga zjarret është Gadishulli Iberik. Spanja, në një thatësirë ​​pas valëve të të nxehtit të këtij viti , pa 2,462,780 hektarë të shkatërruar nga zjarret, veçanërisht në Galicinë veriperëndimore. 

Megjithatë, situata është përmirësuar me rënien e temperaturave.

 

 

Portugalia gjithashtu ka luftuar për më shumë se një javë kundër një zjarri në rajonin malor Serra da Estrella, maja e të cilit arrin rreth 2000 metra.

Rritje në Evropën Qendrore

Për sa i përket sipërfaqeve të djegura, Spanja pasohet nga Rumania (1,505,280 hektarë), Portugalia (752,770 hektarë) dhe Franca (612,890 hektarë).

Vetëm në sezonin e verës, "2022 është tashmë një vit rekord ," i thotë AFP Jesus San-Miguel, koordinator i EFFIS . Rekordi i mëparshëm për Evropën u vendos në vitin 2017, kur deri më 13 gusht ishin djegur 4,209,130 ​​hektarë dhe brenda një viti 9,880,870 hektarë.

 

 

"Shpresoj se nuk do të kemi tetorin e këtij viti që kishim atë vit," vazhdon ai; 4,000,000 hektarë ishin djegur në të gjithë Evropën në një muaj.

Thatësira e pazakontë që mbizotëron në Evropë, e kombinuar me valët e të nxehtit, lehtëson shpërthimin e zjarreve.

“Këto kushte ekstreme të thatësirës janë vërejtur më shpesh në vendet që bien shi nga Mesdheu, por tani ato janë vërejtur në Evropën Qendrore”, e cila deri më tani ka shmangur këto fenomene meteorologjike, shton Jesus San-Miguel.

Për shembull, Republika Çeke pa zjarri të djegë më shumë se 10,000 hektarë, një sipërfaqe e vogël në krahasim me vendet e tjera, por 158 herë më e madhe se mesatarja për periudhën 2006-2021, kur zjarret ishin të papërfillshme.

Prandaj, në Evropën Qendrore, sipërfaqet e djegura janë ende të kufizuara në krahasim me qindra mijëra hektarë në Spanjë, Francë ose Portugali. Përveç zjarreve në Kroaci, ka pasur vetëm tre zjarre në Slloveni dhe pesë në Austri.

Por rritja e vazhdueshme e temperaturave në të gjithë Evropën pritet të përforcojë trendin.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco