Zelensky paralajmëron zyrtarët që të mos zbulojnë taktika ushtarake kundër Rusisë

Zelensky paralajmëron zyrtarët që të mos zbulojnë taktika ushtarake kundër Rusisë

10:43, 12/08/2022

Presidenti Volodymyr Zelensky ka paralajmëruar zyrtarët ukrainas që të ndalojnë së foluri për fushatën ushtarake kundër Rusisë, duke thënë se lufta “definitivisht nuk është koha për kotësi dhe deklarata me zë të lartë”.

Në një video-mesazh të enjten, Zelensky iu drejtua ashpër komandantëve ushtarakë dhe zyrtarëve shtetërorë.

"Sa më pak detaje konkrete të jepni për planet tona të mbrojtjes, aq më mirë do të jetë për zbatimin e atyre planeve të mbrojtjes," Zelensky.

“Duhet të ndjeni përgjegjësinë tuaj për çdo fjalë që thoni për atë që përgatitet shteti ynë në mbrojtje apo kundërsulm.

"Rregulli i përgjithshëm është i thjeshtë: lufta definitivisht nuk është koha për kotësi dhe deklarata me zë të lartë."

Vërejtjet e Zelensky vijnë pasi një komandant i lartë ukrainas foli gjerësisht për planet për të çliruar qytetin jugor të Khersonit nga forcat ruse deri në fund të vitit.

Në një intervistë, gjeneralmajor Dmytro Marchenko foli për operacionet e Ukrainës për të çaktivizuar urat përgjatë lumit Dnipro të përdorura nga forcat ruse për të rifurnizuar njësitë e tyre në Kherson. 

"Dua t'ua përcjell njerëzve të Khersonit ... nuk do të jetë aq e gjatë sa të gjithë presin. Do të jetë e shpejtë," tha Marchenko.

Zelensky nuk e përmendi emrin Marchenko në adresën e tij video, por zyrtarët ukrainas të mbrojtjes thanë se hetimet për "një oficer ushtarak të rangut të lartë" ishin duke u zhvilluar.

 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco