Scholz ka besim se Gjermania mund ta përballojë krizën energjetike në dimër

Scholz ka besim se Gjermania mund ta përballojë krizën energjetike në dimër

13:34, 11/08/2022

Berlin - Kancelari gjerman Olaf Scholz u zotua se qeveria e tij nuk do t'i lërë qytetarët të ngrijnë ose në pamundësi për të paguar faturat e tyre të energjisë, por pranoi të enjten se vendi i tij do të përballet me sfida të konsiderueshme në muajt e ardhshëm.

Rritja e kostove të karburantit, të shkaktuara nga lufta e Rusisë kundër Ukrainës, ka shkaktuar një tendosje të rëndë financiare për shumë njerëz në Gjermani dhe më gjerë dhe ka ngritur shqetësime për një dimër të mundshëm pakënaqësish.

"Ne do të bëjmë gjithçka për t'i ndihmuar qytetarët të kalojnë këtë kohë të vështirë," u tha Scholz gazetarëve gjatë konferencës së tij vjetore të shtypit të verës në Berlin.

Ai përmendi masa të shumta që qeveria ka miratuar tashmë për të lehtësuar vështirësitë financiare për banorët dhe për të siguruar furnizime alternative të energjisë për të zëvendësuar naftën, qymyrin dhe gazin rus.

I pyetur nëse kishte frikë se zhgënjimi mund të kalonte në protesta të dhunshme, Scholz u përgjigj: "Unë nuk besoj se do të ketë trazira ... në këtë vend." Ai përmendi traditën e fortë të mirëqenies sociale të Gjermanisë.

Por kancelari pranoi se do të kishte "shumë kërkesa" gjatë dimrit, ndërsa vendi do të përpiqet të pajtojë mungesat e energjisë me planet e hershme për të hequr gradualisht energjinë bërthamore dhe përdorimin e karburanteve fosile.

Qeveria gjermane u ka dhënë kompanive të shërbimeve një dritë jeshile për të riaktivizuar termocentralet e mbyllura të naftës dhe qymyrit, si pjesë e përpjekjeve për të reduktuar varësinë e vendit nga gazi natyror rus.

Scholz tha se qeveria po shqyrton gjithashtu zgjatjen e jetëgjatësisë së tre termocentraleve të mbetura bërthamore të vendit përtej fundit të vitit, edhe pse po ndërmerr hapa për të rritur masivisht prodhimin e energjisë së rinovueshme në periudhën afatshkurtër dhe afatmesme.

“Gjëja më e rëndësishme që mund të bëjmë për të arritur sovranitetin (energjetik) në të ardhmen dhe njëkohësisht të bëjmë atë që është e nevojshme për të ardhmen tonë ekonomike është të zgjerojmë energjinë e rinovueshme dhe të mbrojmë klimën”, tha ai.

Scholz dukej se pranoi se mbështetja e mëparshme e Gjermanisë në energjinë nga Rusia - e kritikuar prej kohësh nga aleatët si Shtetet e Bashkuara - kishte qenë një gabim dhe se vendi duhet t’i kishte diversifikuar furnizimet e tij më shpejt.

Ai nuk pranoi të thoshte nëse personalisht i vinte keq për blerjen e vazhdueshme të gazit rus nga Gjermania dhe nëse kjo i dha Berlinit një përgjegjësi më të madhe për të mbështetur Ukrainën në mbrojtjen kundër sulmit ushtarak të Rusisë.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco