I konvertuar në mysliman, arrestohet një nga xhihadistët e rrëzikshëm britanikë ‘Beatles’

I konvertuar në mysliman, arrestohet një nga xhihadistët e rrëzikshëm britanikë ‘Beatles’

08:37, 11/08/2022

Një shtetas britanik, i cili akuzohet se është anëtar i një grupi rrëmbyesish dhe vrasësish të organizatës xhihadiste të Shtetit Islamik (ISIS) , të njohur si “Beatles”, është arrestuar të mërkurën në Mbretërinë e Bashkuar, raportojnë mediat britanike. 

Aine Davis, 38 vjeç, u arrestua pasi avioni që e transportonte u ul në aeroportin Luton, në veriperëndim të Londrës.

38 vjeçari i cili dyshohet se ka qenë i përfshirë në ruajtjen, torturimin dhe prerjen e kokës të të burgosurve për grupin terrorist, mbërriti në Mbretërinë e Bashkuar me një fluturim nga Turqia, sipas BBC.

Davies akuzohet se ishte pjesë e rrjetit të ISIS-it që rrëmbeu dhe ekzekutoi dhjetëra të huaj në Siri midis 2012 dhe 2015.

Grupin ekstremist quhej "Beatles" për shkak të theksit britanik të anëtarëve të tij.

Policia Metropolitane, e cila kryen hetime kundër terrorizmit në Britani, në një deklaratë tha se kishte arrestuar një burrë në aeroportin Luton dhe se i ishte caktuar masa e paraburgimit, pa bërë publike emrin e tij.

Një zëdhënës i Zyrës së Brendshme tha në një deklaratë për shtyp se një shtetas britanik ishte ekstraduar nga Turqia në Britaninë e Madhe, por shtoi se "asnjë informacion i mëtejshëm nuk duhet të jepet ndërkohë që hetimet e policisë janë në vazhdim " kundër tij.

Dy të dënuar në SHBA

Katër anëtarët e Beatles akuzohen për rrëmbimin e të paktën 27 gazetarëve dhe punonjësve të ndihmës nga SHBA, Britania e Madhe, Evropa, Zelanda e Re, Rusia dhe Japonia.

Ata thuhet se kanë torturuar dhe vrarë, duke i prerë kokën, gazetarëve amerikanë James Foley dhe Steven Sotloff , si dhe punonjësit e ndihmës Peter Kassing dhe Kayla Miller. 

ISIS ngarkonte video propagandistike të ekzekutimeve të tyre në faqet e rrjeteve sociale.

Dy pjestar të grupit Beatles, Alexandra Coty (38 vjeç) dhe El Shafi Elsheikh (34 vjeç), ish-shtetas britanikë, u kapën në janar 2018 nga paraushtarakët kurdë në Siri dhe iu dorëzuan forcave amerikane në Irak përpara se të transferoheshin në Britaninë e Madhe.

 Ata u ekstraduan përfundimisht në vitin 2020 në SHBA, ku u gjykuan për rrëmbim, komplot për vrasjen e shtetasve amerikanë dhe mbështetje për një organizatë të huaj terroriste.

Coty u deklarua fajtor për vrasjet në shtator dhe u dënua me burgim të përjetshëm në prill. 

 Elsheich u shpall fajtor për të gjitha akuzat në prill dhe do të mësojë dënimin e tij javën e ardhshme.

Ekzekutuesi i katërt i Beatles, Mohammed Emouazi, u vra në një sulm të UAV të SHBA-së në Siri në vitin 2015.

Në vitin 2014, gruaja e Davies, Amal El Wahabi u bë personi i parë në Mbretërinë e Bashkuar që u dënua për financimin e xhihadistëve të ISS-it, pasi ajo u përpoq t'i dërgonte 20,000 euro burrit të saj në Siri. 

Në gjyqin e saj, pas të cilit ajo u burgos për 28 muaj, u pretendua se  Davies ishte shpërndarës drogë para se të fillonte të ndërmerrte veprime në radhët e xhihadistëve në Siri.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco