Trump poston video të stilit të reklamave në Truth Social pas bastisjes së FBI-së në shtëpinë e tij

Trump poston video të stilit të reklamave në Truth Social pas bastisjes së FBI-së në shtëpinë e tij

14:01, 09/08/2022

Ish-Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump postoi një video të stilit të reklamave të fushatës në platformën e tij të mediave sociale Truth Social.

Siç raporton Fox News, ky veprim i Trumpit erdhi disa orë pasi pasuria e tij Mar-a-Lago u bastis nga agjentët e FBI-së në Palm Beach, Florida.

Burime të shumta thonë për Fox News se sulmi i FBI-së në Mar-a-Lago është i lidhur me materialet që Trump të cilat dyshohet se i ka sjellë në rezidencën e tij private, pasi presidenca e tij përfundoi.

Kjo çështje iu referua Departamentit të Drejtësisë nga Administrata Kombëtare e Arkivave dhe Regjistrimeve, e cila tha se gjeti materiale të klasifikuara në 15 kuti në rezidencë.

Videoja fillon me Trump duke pikturuar Amerikën si “një komb në rënie” dhe duke diskutuar një mori çështjesh që shkojnë nga rënia nga tërheqja e Afganistanit deri te çmimet në rritje të energjisë. 

Ajo fillon në të zezë dhe të bardhë me tingullin e një stuhie ogurzezë në sfond.

“Ne jemi një komb që lejuam Rusinë të shkatërrojë një vend, Ukrainën, duke vrarë qindra mijëra njerëz, dhe kjo vetëm sa do të përkeqësohet”, thotë Trump.

 “Ne jemi një komb që ka armatosur zbatimin e tij të ligjit kundër partisë politike kundërshtare si kurrë më parë”.

Ish-presidenti gjithashtu kritikoi implicitisht presidentin Biden për distancimin nga politikat e jashtme amerikane të Trumpit.

“Ne jemi një komb që po e lejon Iranin të ndërtojë një armë bërthamore masive dhe Kina të përdorë trilionat dhe triliona dollarët që ka marrë nga Shtetet e Bashkuara për të ndërtuar një ushtri që të rivalojë tonat,” ankohet Trump në video.

“Ne jemi një komb që gjatë dy viteve të fundit nuk respektohet më apo nuk dëgjohet më anembanë botës.”

Trump thotë se Amerika, në shumë mënyra, është bërë një “shaka”. Videoja merr një kthesë më ndërtuese ndërsa kalon nga e zeza në të bardhë në ngjyrë. Trump thotë se janë “patriotët punëtorë” që do ta shpëtojnë Amerikën.

“Nuk ka mal që nuk mund të ngjitemi, nuk ka samit që nuk mund ta arrijmë, nuk ka asnjë sfidë që nuk mund ta ndeshim. Ne nuk do të përkulemi, nuk do të thyhemi, nuk do të dorëzohemi.”

Agjentët e FBI-së para shtëpisë së Donald Trumpit në Florida

“Tiranët që po luftojmë nuk kanë as edhe një shans të vogël sepse ne jemi amerikanë dhe amerikanët gjunjëzohemi vetëm ndaj Zotit. Dhe është koha të fillojmë të flasim për madhështinë për vendin tonë përsëri.”

Videoja përfundoi me një citim që lexonte: «… më e mira është ende për të ardhur.”

Videoja e mbushur me emocione është e fundit nga shumë zgjedhje presidenciale e cila lë të kuptohet se ish-presidenti ka ngacmuar pushtetin muajt e fundit.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco