India e ndalon përdorimin e tarifës së shërbimit në hotele dhe restorante

India e ndalon përdorimin e tarifës së shërbimit në hotele dhe restorante

13:25, 05/07/2022

Autoriteti i mbrojtjes së konsumatorit në Indi ka ndaluar hotelet dhe restorantet të vendosin një tarifë shërbimi në faturat e klientëve.

Urdhri erdhi pasi autoritetet thanë se kishte pasur një rritje të ankesave nga njerëzit që ishin detyruar të paguanin tarifën.

Restorantet shpesh shtojnë bakshishe prej 5 deri në 15 përqind në faturën e klientit nën kategorinë e “pagesës së shërbimit”.

Por rregullat e reja thonë se restorantet nuk mund të “shtojnë më tarifën e shërbimit si parazgjedhje ose automatikisht” në faturë.

Udhëzimet e reja gjithashtu ndalojnë restorantet që të mbledhin bakshish nga klientët “nën çdo emër tjetër” ose “refuzojnë shërbimin ose hyrjen për klientët që refuzojnë të paguajnë një bakshish”.

Një mosmarrëveshje e pakëndshme për bakshish në restorante ka nisur në vend prej disa vitesh, me klientët që ankohen se nuk ishin të informuar për këtë tarifë shtesë, shkruan BBC

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco