VIDEO/ ‘Kapacitet deri në 200 kg kokainë secili’, gjenden dronë nënujorë në Spanjë, arrestohen 8 persona

17:00, 04/07/2022

Policia spanjolle ka shkatërruar një bandë që dyshohet se po ndërtonte dronë gjysmë zhytës, secili në gjendje të transportonte deri në 200 kg drogë nëpër ngushticën e Gjibraltarit.

Mediat e huaja shkruajnë se janë arrestuar tetë persona në Cadiaz, Malaga, dhe Barcelonë. Sipas autoriteteve kjo ishte hera e parë që ata kishin hasur në dronë nënujorë që përdoreshin për të kontrabanduar drogë.

“Tre automjete nënujore pa pilot u gjetën, njëra prej tyre pothuajse e përfunduar dhe dy ende në ndërtim,” bën me dije autoritetet , duke shtuar: Ato do t’u dorëzoheshin narkotrafikantëve francezë për t’u përdorur për të transportuar sasi të konsiderueshme kokaine

Nga ky operacion gjithashtu u konfiskuan 145 kg hashash, 8 kg marijuanë, 157, 370 para në valutë si edhe gjashtë dronë të mëdhenj ajror që mund të mbulonin një distancë prej 30 km.

Hetimi 14-mujor, i kryer në partneritet me policinë franceze, zbuloi se banda kishte ofruar ndihmë logjistike për klientët në Itali, Francë dhe Danimarkë, si dhe për bandat kriminale në Kataloni, Costa del Sol, Campo de Gibraltar. , dhe Ceuta, një nga dy enklavat e Afrikës Veriore të Spanjës.

Gjashtë nga tetë personat e akuzuar për trafik droge dhe anëtarë të një bande janë lënë në paraburgim. 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco