Fermerët holandezë bllokojnë hyrjet në magazinat e supermarketeve

Fermerët holandezë bllokojnë hyrjet në magazinat e supermarketeve

12:21, 04/07/2022

Zaandam, Holandë  - Fermerët holandezë të zemëruar me planet e qeverisë për të ulur emetimet e traktorëve dhe kamionëve që ata përdorin, të hënën bllokuan qendrat e shpërndarjes së supermarketeve, veprimi i fundit në këtë verë plot pakënaqësi për sektorin fitimprurës bujqësor të vendit.

Qendra më e ngarkuar e aviacionit të Holandës, Aeroporti Schiphol, u bëri thirrje udhëtarëve që të përdorin transportin publik për të arritur në terminale  mes frikës se bllokadat do të vinin në shënjestër aeroportet. Peshkatarët që vepronin në solidaritet me fermerët bllokuan gjithashtu një numër portesh.

Trazirat mes fermerëve holandezë u shkaktuan nga një propozim i qeverisë për të ulur emetimet e ndotësve si oksidi i azotit dhe amoniaku me 50% deri në vitin 2030. Qeverive të provincave u është dhënë një vit kohë për të formuluar planet për të arritur qëllimin.

Kjo pritet të çojë në reduktimin e bagëtive dhe disa fermave, bagëtitë e të cilave prodhojnë sasi të mëdha amoniaku. Fermerët argumentojnë se ata janë vënë në shënjestër të padrejtë dhe tregohet pak shqetësim për të ardhmen e tyre.

Policia vëzhgoi, por nuk ndërmori menjëherë veprime të hënën, pasi rreth 25 traktorë parkuan jashtë një qendre shpërndarjeje për zinxhirin e supermarketeve Albert Heijn në qytetin Zaandam, në veri të Amsterdamit.

Pankartat dhe pankartat e vendosura në traktorë jepnin mesazhe si "Fermerët tanë, e ardhmja jonë".

Organizata “ombrellë” për supermarketet i bëri thirrje policisë të marrë masa dhe paralajmëroi për mungesa të mundshme në raftet e supermarketeve.

“Bllokada e qendrave të shpërndarjes dëmton qytetarët e Holandës. Supermarketet bëjnë gjithçka që munden për t'i mbajtur dyqanet të pajisura, por nëse bllokadat vazhdojnë, kjo mund të bëjë që njerëzit të mos jenë në gjendje të bëjnë pazaret e tyre të përditshme, " tha Byroja Qendrore për Tregtinë e Ushqimit në një deklaratë.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco