Kriza e thellë/ Vala gjigante e inflacionit po u merr frymën turqve

Kriza e thellë/ Vala gjigante e inflacionit po u merr frymën turqve

10:51, 04/07/2022

Nga Heiko Roloff, BILD

Vala e inflacionit në Turqi po merr përmasa gjigante:

Në qershor, kostoja e jetesës u rrit me 78.62 përqind krahasuar me të njëjtin muaj të vitit të kaluar, njoftoi të hënën Zyra Kombëtare e Statistikave. Në muajin e kaluar, norma e inflacionit ishte rreth 74 përqind.

Transporti dhe ushqimet në veçanti u rritën ndjeshëm në qershor. Kostot e prodhimit gjithashtu vazhduan të rriten: Sipas zyrës së statistikave, çmimet që marrin prodhuesit për mallrat e tyre janë rritur me rreth 138 përqind në qershor!

Në krahasim me një muaj më parë, kjo është një rritje prej 6.8 përqind. Çmimet e prodhimit zakonisht rrjedhin me një vonesë kohore dhe përfshihen pjesërisht në çmimet e konsumit.

Opozita akuzon qeverinë se ka zbukuruar shifrat e inflacionit dhe supozon se ato janë në një normë dukshëm më të lartë.

Grupi Studimor për Inflacionin, ENAG me qendër në Stamboll madje e ka vendosur inflacionin në qershor në nivelin e 175.55 përqind.

Norma e inflacionit në Turqi nxitet nga disa faktorë. Monedha e dobët kombëtare, lira, ka bërë që çmimet të rriten ndjeshëm për një kohë të gjatë, pasi mallrat e importuara në Turqi po shtrenjtohen si pasojë.

Çmimet e shumë lëndëve të para po rriten gjithashtu, jo vetëm për shkak të sulmit rus në Ukrainë.

Sipas shumë ekonomistëve, banka qendrore turke nuk po e lufton inflacionin e lartë me vendosmëri të mjaftueshme. Në fakt, rojet monetare kanë lehtësuar politikën e tyre monetare që nga vera e kaluar. Sipas teorisë aktuale ekonomike, një rritje e normave të interesit mund të lehtësojë inflacionin.

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan, nga ana tjetër, argumenton se normat e larta të interesit shkaktojnë inflacion. Banka qendrore ndjek linjën e Erdoganit dhe deri më tani është përmbajtur nga rritja e normave të interesit. Që nga janari, ajo e ka mbajtur normën e interesit në 14 përqind.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco