OKB-ja thotë se mbi 306 mijë njerëz janë vrarë në dekadën e konfliktit sirian

OKB-ja thotë se mbi 306 mijë njerëz janë vrarë në dekadën e konfliktit sirian

20:08, 01/07/2022

Më shumë se 306 mijë civilë u vranë në një dekadë në Siri, “vlerësimi më i lartë ende i vdekjeve të lidhura me konfliktin” në një luftë civile që filloi në vitin 2011, sipas Kombeve të Bashkuara.

Shifra përfaqëson 83 vdekje civile, duke përfshirë nëntë gra dhe 18 fëmijë, çdo ditë për 10 vjet deri në vitin 2021, sipas një raporti të gjerë të lëshuar nga Këshilli i OKB-së për të Drejtat e Njeriut, shkruan CNN, transmeton Klankosova.tv.

“Ndikimi i vrasjes së secilit prej këtyre 306,887 civilëve do të kishte pasur një ndikim të thellë, kumbues në familjen dhe komunitetin të cilit ata i përkisnin.”

Raporti citon 143,350 vdekje civile që janë dokumentuar individualisht nga burime të ndryshme me informacion të detajuar që përfshinte emrat e plotë të viktimave, datat dhe vendndodhjen e vdekjes.

Raporti i OKB-së nuk përfshin njerëz të vrarë në luftë, familjet e të cilëve nuk i njoftuan autoritetet, as nuk përfshin vdekjet e ushtarëve dhe luftëtarëve, por numri i tyre besohet të jetë në dhjetëra mijëra.

Lufta civile e Sirisë filloi gjatë Pranverës Arabe në vitin 2011 si një kryengritje paqësore kundër presidentit të vendit, Bashar al-Assad.

Ngjarjet u përshkallëzuan shpejt, duke shkatërruar jetët e miliona njerëzve, duke shkatërruar qytete, duke tensionuar politikën globale dhe duke nxitur përpjekjet diplomatike që vazhduan të viheshin në dyshim vazhdimisht.

Ekspertët thonë se konflikti sirian nuk ishte vetëm një nga më të përgjakshmet në botë, por ishte edhe ndër më të ndërlikuarit.

Bachelet tha se vdekja e 306,887 civilëve përfaqëson “një 1.5% mahnitëse të popullsisë totale” dhe kjo shifër shkakton shqetësime serioze për “dështimin e palëve në konflikt për të respektuar normat e së drejtës humanitare ndërkombëtare për mbrojtjen e civilëve”, tha Bachelet.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco