Zelenskyy kërkon të dëbohet nga OKB-ja,  'shteti terrorist - Rusia'

Zelenskyy kërkon të dëbohet nga OKB-ja, 'shteti terrorist - Rusia'

07:48, 29/06/2022

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelenskyy, akuzoi Rusinë se u bë një shtet "terrorist" që kryen "akte terroriste të përditshme" dhe kërkoi dëbimin e Rusisë nga Kombet e Bashkuara, në një fjalim virtual në Këshillin e Sigurimit të OKB-së të martën.

Zelenskyy i kërkoi OKB-së të krijojë një gjykatë ndërkombëtare për të hetuar "veprimet e pushtuesve rusë në tokën ukrainase" dhe për ta akuzuar këtë vend.

"Ne duhet të veprojmë urgjentisht për të bërë gjithçka që Rusia të ndalojë së zbavituri me vrasjet," tha Zelenskyy, duke paralajmëruar se përndryshe "aktiviteti terrorist" i Rusisë do të përhapet në vendet e tjera evropiane dhe Azi, duke veçuar shtetet baltike, Poloninë, Moldavinë dhe Kazakistanin.

"Ajo që dënohet në nivelin e kriminelëve të veçantë dhe organizatave kriminale nuk duhet të kalojë e pandëshkuar në nivelin e një shteti që është kthyer në terrorist," tha ai. “Akte të përditshme terroriste. Asnjë ditë ndalim. Ata veprojnë si terroristë çdo ditë.”

Duke kërkuar dëbimin e Rusisë, Zelenskyy citoi nenin 6 të Kartës së OKB-së, i cili thotë se një anëtar që ka "shkelur vazhdimisht" parimet e tij mund të dëbohet "nga Asambleja e Përgjithshme me rekomandimin e Këshillit të Sigurimit".

Megjithatë, një lëvizje e tillë është praktikisht e pamundur, pasi Rusia do të ishte në gjendje të përdorte veton e saj si një anëtare e përhershme e Këshillit për të bllokuar çdo përpjekje për ta larguar.

Ukraina e thirri mbledhjen e Këshillit pas rritjes së fundit të sulmeve të Rusisë, përfshirë sulmin ajror të së hënës mbi një qendër tregtare të mbushur me njerëz në qytetin qendror Kremenchuk.

Të paktën 18 persona u vranë dhe 30 u plagosën, tha Zelenskyy, duke shtuar se "dhjetra janë të zhdukur", pjesë trupash janë gjetur dhe mund të ketë më shumë viktima.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco