Zuckerberg kërkon të popullojë botën virtuale: 1 miliard njerëz në Metaverse

Zuckerberg kërkon të popullojë botën virtuale: 1 miliard njerëz në Metaverse

15:51, 24/06/2022

Mark Zuckerberg është shprehur se qëllimi i tij është që 1 miliard njerëz t’i bashkohen botës së tij virtuale, Metaverse, dhe të krijojnë një ekonomi digjitale, ku përdoruesit mund të ‘shprehin veten’.

Shefi ekzekutiv i Facebok, duke folur për CNBC, tha: ‘Synimi është që në fund të dekadës, të kemi rreth 1 miliard njerëz në Metaverse, ku secili të shpenzojë qindra dollarë duke blerë përmbajtje të ndryshme digjitale.

Image

Mund të jenë veshje për avatar-in e tyre, mobilje për shtëpinë digjitale apo shërbime në mënyrë që të bëjnë më produktiv në Metaverse’.

Metaverse, që Zuckerberg e ka quajtur ‘pasardhësin e internetit në celular’, është një hapësirë virtuale ku mund të luash, të punosh dhe të komunikosh me njerëz të tjerë, të cilët janë larg.

Image

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco