Mes problemesh në Francë, Macron mbetet një lojtar kryesor në botë

Mes problemesh në Francë, Macron mbetet një lojtar kryesor në botë

11:40, 24/06/2022

Paris - Emmanuel Macron mund të jetë dobësuar në vendin e tij pasi zgjedhjet parlamentare e detyruan atë të hynte në manovra politike, por në skenën ndërkombëtare Presidenti francez i ka burimet për të mbetur një nga liderët më me ndikim botëror, shkruan AP.

Aleatët e huaj të Francës ndoqën nga afër zgjedhjet e së dielës, ku aleanca e Macron fitoi shumicën e vendeve, por humbi shumicën e saj në Asamblenë Kombëtare, dhoma më e fuqishme e parlamentit francez.

Rezultati e ka bërë jetën e centristit 44-vjeçar dukshëm më të vështirë në atdhe, duke e bërë më të vështirë zbatimin e agjendës së tij – si psh. ndryshimet e pensioneve dhe shkurtimet e taksave. Megjithatë, ai nuk pritet ta prishë axhendën e tij ndërkombëtare në të ardhmen e afërt.

Që kur Rusia pushtoi Ukrainën më 24 shkurt, Macron ka qenë në epiqendrën e diplomacisë ndërkombëtare dhe, pavarësisht një ndryshimi historik në politikën franceze dhe polarizimit në rritje, ekspertët thonë se kjo nuk pritet të ndryshojë.

"Do të ketë shumë më tepër kontrast midis presionit që ai mund të ketë në vend, krahasuar me lirinë pa fre jashtë vendit," tha Laurie Dundon, një bashkëpunëtore e lartë me qendër në Francë me Rrjetin Evropian të Lidershipit.

Macron, i cili ndodhet në Bruksel për një samit dy-ditor të Këshillit Evropian, javën e ardhshme do të shkojë në Gjermani për takimin e G-7 dhe javën pas kësaj, në Spanjë për samitin e NATO-s.

Presidenti francez ka kompetenca të konsiderueshme mbi politikën e jashtme, çështjet evropiane dhe mbrojtjen. Ai është gjithashtu komandanti i përgjithshëm i forcave të armatosura të vendit.

Franca ka ofruar ndihmë të konsiderueshme financiare dhe ushtarake për Ukrainën që nga pushtimi i Rusisë dhe dërgoi trupat e saj për të forcuar mbrojtjen e Evropës në krahun e saj lindor.

Gjatë fushatës presidenciale në pranverë, popullariteti i Macron u rrit për shkak të rolit të tij udhëheqës në përpjekjet për t'i dhënë fund luftës: Ai mbrojti sanksione gjithnjë e më të ashpra kundër Moskës, ndërsa mbante një linjë të hapur me presidentin rus Vladimir Putin dhe ka qenë në kontakt pothuajse të vazhdueshëm me Presidentin ukrainas Volodymyr Zelenskyy.

Macron, i cili fitoi një mandat të dytë kundër kandidates së ekstremit të djathtë Marine Le Pen në prill, madje udhëtoi për në Kiev në javën midis dy raundeve të votimit në fillim të këtij muaji, së bashku me liderë të tjerë evropianë.

Mbështetja e Francës për Ukrainën është gjerësisht e popullarizuar në vend sipas sondazheve të opinionit dhe liderët e opozitës e kanë shmangur me kujdes kritikën e saj.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco