Irani kap 2 cisterna greke në Gjirin Persik, rriten tensionet

Irani kap 2 cisterna greke në Gjirin Persik, rriten tensionet

11:02, 28/05/2022

Garda Revolucionare paraushtarake e Iranit kapi dy cisterna greke të naftës të premten gjatë bastisjeve me helikopterë në Gjirin Persik, thanë zyrtarët. Veprimi dukej se ishte hakmarrje për ndihmën që dha Athina në konfiskimin e naftës së papërpunuar nga SHBA të një cisterne me flamur iranian këtë javë në Detin Mesdhe, që shkelte sanksionet e Uashingtonit ndaj Republikës Islamike.

Bastisja, sipas shtypit grek, shënon incidentin e parë të madh në det në disa muaj pasi tensionet mbeten të larta midis Iranit dhe Perëndimit lidhur me marrëveshjen e tij të prishur bërthamore me fuqitë botërore.

Ndërsa Teherani pasuron më shumë uranium, më afër niveleve të nivelit të armëve se kurrë më parë, shqetësimet rriten se negociatorët nuk do të gjejnë një mënyrë për t'u kthyer në marrëveshje - duke rritur rrezikun e një lufte më të gjerë.

Garda lëshoi ​​një deklaratë ku njoftonte sekuestrimin, duke akuzuar cisternat për shkelje të paspecifikuara.

Nour Neës, një faqe interneti e afërt me Këshillin e Lartë të Sigurisë Kombëtare të Iranit, paralajmëroi pak kohë më parë se Teherani planifikonte të ndërmerrte "veprim ndëshkues" mbi Greqinë që ndihmoi SHBA-në në sekuestrimin e naftës disa ditë më parë nga cisterna Lana me flamur iranian.

Ministria e Jashtme e Greqisë tha se i bëri një notë të fortë proteste, ambasadorit iranian në Athinë për "marrjen e dhunshme të dy anijeve me flamur grek" në Gjirin Persik. "Këto akte në mënyrë efektive përbëjnë akte piraterie," tha një deklaratë e ministrisë.

Ministria bëri thirrje për lirimin e menjëhershëm të anijeve dhe ekuipazheve të tyre, duke paralajmëruar se konfiskimi do të kishte "pasoja veçanërisht negative" në marrëdhëniet dypalëshe dhe në marrëdhëniet e Iranit me Bashkimin Evropian, anëtare e të cilit është Greqia.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco