'Le të marrim parasysh interesat e Rusisë', Zelenskyy kritikon ashpër idenë e ish-sekretarit amerikan të shtetit

'Le të marrim parasysh interesat e Rusisë', Zelenskyy kritikon ashpër idenë e ish-sekretarit amerikan të shtetit

07:59, 26/05/2022

Presidenti ukrainas Volodymr Zelensky ka kritikuar ashpër ish-sekretarin amerikan të shtetit, Henry Kissinger, i cili sugjeroi të martën se negociatat e paqes duhet të synojnë krijimin e kufijve përgjatë "vijës së kontaktit" në Donbas siç ekzistonte në prag të pushtimit rus. 

Kissinger e bëri deklaratën e tij në një lidhje me video në Forumin e Davos.  

Në një video-mesazh të mërkurën, Zelensky u shpreh:

"Pavarësisht se çfarë bën shteti rus, ka dikush që thotë: "le të marrim parasysh interesat e tij". Këtë vit në Davos u dëgjua sërish. Pavarësisht nga mijëra raketa ruse që goditën Ukrainën. Pavarësisht se dhjetëra mijëra ukrainas u vranë. Pavarësisht nga Bucha dhe Mariupol, etj. Pavarësisht qyteteve të shkatërruara. Dhe pavarësisht "kampeve të filtrimit" të ndërtuara nga rusët shtet në të cilin vrasin, torturojnë, përdhunojnë dhe poshtërojnë. Rusia i ka bërë të gjitha këto në Evropë. Por prapëseprapë, në Davos, për shembull, zoti Kissinger del nga e kaluara e thellë dhe thotë se një pjesë e Ukrainës duhet t'i jepet Rusisë”.

Zelensky i krahasoi pikëpamjet e Kisingerit me qetësimin e Gjermanisë naziste në vitin 1938.

"Duket se kalendari i zotit Kissinger nuk është 2022, por 1938, dhe ai mendoi se po fliste me një audiencë jo në Davos, por në atë që ishte Mynihu i atëhershëm," tha ai.

 “Meqë ra fjala, në vitin e vërtetë 1938, kur familja e zotit Kissinger po arratisej nga Gjermania naziste, ai ishte 15 vjeç”.

Zelensky i quajti ata që këshillojnë që Ukraina t'i japë diçka Rusisë, ""gjeopolitikanët e mëdhenj'

Në fjalët e tij, Kissinger tha për konfliktin se:

“Negociatat duhet të fillojnë në dy muajt e ardhshëm përpara se të krijojë trazira dhe tensione që nuk do të kapërcehen lehtë. Idealisht, vija ndarëse duhet të jetë një kthim në status quo ante,” me sa duket duke sugjeruar që Ukraina të pranojë të heqë dorë nga pjesa më e madhe e Donbasit dhe Krimesë.

“Ndjekja e luftës përtej asaj pike nuk do të kishte të bënte me lirinë e Ukrainës, por një luftë të re kundër vetë Rusisë”, tha Kissinger.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco