Lituania do të dërgojë 20 transportues të blinduar personeli në Ukrainë

Lituania do të dërgojë 20 transportues të blinduar personeli në Ukrainë

13:19, 25/05/2022

Lituania do të dërgojë 20 transportues të blinduar të personelit M113 në Ukrainë.

Si dhe një numër kamionësh ushtarakë dhe automjete për çminim, me vlerë 15.5 milionë euro, shkruan Sky news.

Ministri i Mbrojtjes i vendit Arvydas Anusauskas tha në një deklaratë: "Ndihma e koordinuar nga ne dhe aleatët është faktori vendimtar për fitoren e Ukrainës".

Deri në ofertën e saj të fundit, Lituania ka ofruar mbështetje ushtarake për Ukrainën me vlerë 100 milionë euro, shtoi ministria e mbrojtjes.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco