Zelensky: Jashtëzakonisht e vështirë, situata në Donbas, na duhen armë!

Zelensky: Jashtëzakonisht e vështirë, situata në Donbas, na duhen armë!

07:26, 25/05/2022

Në orët e fundit, Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky e ka quajtur situatën që po shpaloset në rajonin lindor të Donbasit "jashtëzakonisht të vështirë" dhe argumentoi se furnizimi i rregullt me ​​armë në Ukrainë ishte strategjia më e mirë për të ruajtur stabilitetin global.

Në fjalimin e tij të natës të martën në mbrëmje, Zelensky tha se "ushtria ruse me fuqi të plotë u hodh në Donbas për të sulmuar".

"Lyman, Popasna, Severodonetsk, Slovyansk – atje pushtuesit duan të shkatërrojnë gjithçka," tha ai, duke iu referuar një grupi qytetesh të vendosura në lindje të Ukrainës.

"U jam mirënjohës të gjithë partnerëve të Ukrainës që ndihmojnë. Por e theksoj përsëri dhe përsëri: sa më shumë të zgjasë kjo luftë, aq më i madh do të jetë çmimi i mbrojtjes së lirisë jo vetëm për Ukrainën, por edhe për gjithë botën e lirë. Prandaj, furnizimi me armë të rënda i Ukrainës - MLRS, tanke, anti-anije dhe armë të tjera - është investimi më i mirë në ruajtjen e stabilitetit në botë dhe parandalimin e shumë krizave të rënda që Rusia ende po planifikon ose i ka provokuar tashmë," shtoi ai. .

Komentet e Zelensky vijnë pasi zyrtarët ukrainas të mbrojtjes paralajmërojnë se lufta e Rusisë në lindje të Ukrainës është tani në fazat e saj më intensive dhe mund të përcaktojë potencialisht fatin e vendit luftarak.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco