Suedia vazhdon të rekomandojë dozën e 5-të të vaksinës për grupet në nevojë

Suedia vazhdon të rekomandojë dozën e 5-të të vaksinës për grupet në nevojë

13:38, 24/05/2022

Në Suedi, një dozë e pestë e vaksinës kundër COVID-19 është rekomanduar për njerëzit në rrezik, duke përfshirë gratë shtatzëna dhe ato mbi 65 vjeç, thanë autoritetet.

Rekomandohet që doza përforcuese të administrohet nga 1 shtatori.

 

Ata shtuan se vendi duhet të jetë gati për një shpërthim të mundshëm të infeksionit në vjeshtë ose dimër.

“Vaksina është mjeti ynë më i fortë për parandalimin e sëmundjeve të rënda dhe vdekjeve”, tha ministrja suedeze e Çështjeve Sociale Lena Halengren, duke shtuar se pandemia nuk kishte mbaruar.

Suedia reagoi shpejt gjatë pandemisë dhe nuk vendosi kurrë një bllokim, por autoritetet prisnin përgjegjësi individuale.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco