Rusia kryen stërvitjen e parë ushtarake me Kinën që nga pushtimi i Ukrainës

Rusia kryen stërvitjen e parë ushtarake me Kinën që nga pushtimi i Ukrainës

13:35, 24/05/2022

Rusia dhe Kina kanë mbajtur së bashku stërvitjen e tyre të parë ushtarake që nga pushtimi i Ukrainës nga Kremlini, raporton The New York Times.

Një zyrtar i lartë amerikan i tha gazetës se qeveria kishte ndjekur stërvitjen ushtarake në Azinë verilindore ndërsa Presidenti Joe Biden u takua me liderët e Australisë, Indisë dhe Japonisë në Tokio.

Zyrtari, i cili po fliste në kushte anonimiteti, tha se të dy vendet dërguan bombardues mbi Detin e Japonisë dhe avionët vazhduan në jug drejt Detit të Kinës Lindore.

Zyrtarët e Koresë së Jugut kanë konfirmuar se dy avionë ushtarakë kinezë dhe katër avionë luftarakë rusë hynë në zonën e saj të identifikimit të mbrojtjes ajrore.

Stërvitja e përbashkët ushtarake duket të jetë një shenjë e lidhjeve të forta të mbajtura midis Kinës dhe Rusisë në mes të luftës së vazhdueshme në Ukrainë.

Më herët ministri i jashtëm rus Sergei Lavrov tha se Moska do të fokusohet në zhvillimin e marrëdhënieve me Kinën.

Lavrov tha se qëllimi i Kremlinit ishte të zhvillonte më tej lidhjet me Kinën tani që Perëndimi kishte marrë një "pozicion diktatori" në mes të luftës në Ukrainë.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco