Ish-ushtari amerikan që lufton në Ukrainë tregon për bllokimin në 'shtëpinë e tmerreve'

Ish-ushtari amerikan që lufton në Ukrainë tregon për bllokimin në 'shtëpinë e tmerreve'

10:16, 24/05/2022

Irpin, Ukrainë -  Kevin, një amerikan trupmadh në fillim të të 30-ave, ngjitet mbi rrënojat e djegura të një ish-sauneje dhe hedh dritë me celularin e tij iPhone i tij përmes pluhurit.

"Ne nuk do të shkojmë më tej, sepse ky tel është lidhur qëllimisht me diçka dhe më pas është varrosur pikërisht këtu," paralajmëron ai. "Shumë nga rusë u kthyen nëpër disa prej këtyre vendeve dhe i riminuan ato, bënë kurthe."

Kevin është pjesë e një grupi veteranësh elitë të forcave speciale të huaja, kryesisht amerikanë dhe britanikë, të cilët janë regjistruar për të ndihmuar kauzën ukrainase.

Ai thotë se në mars, grupi kaloi katër ditë në spa-në e shëndetit - ata e quajtën atë "shtëpi nga ferri" -- shpesh vetëm 50 metra larg trupave ruse. Ishte, thotë ai, pozicioni më i largët i mbajtur nga ukrainasit në Irpin, një qytet në periferi të Kievit, kur forcat ruse u përpoqën të kalonin për të kapur kryeqytetin.

Periferia dikur e pasur tani është sinonim i krimeve të luftës së Rusisë - një vend pelegrinazhi për ta vizituar personalitetet që kanë krijuar shteg  në rrugët me predha. Kevin thotë se ai dhe njerëzit e tij ishin ndër të parët që dëshmuan për sulmet e kryera ndaj civilëve ukrainas këtu.

Pavarësisht një karriere të mëparshme si operativ i nivelit të lartë kundër terrorizmit në SHBA, duke shërbyer në Irak dhe Afganistan, Kevin thotë se këtu në Ukrainë ai është përballur me luftimet më të ashpra të jetës së tij.

Ai thotë se ai dhe bashkëluftëtarët e tij të rinj kanë zbatuar shumë nga taktikat guerile që u përdorën kundër ushtrisë amerikane në vende si Iraku dhe Afganistani. Se ata janë kryengritësit tani.

"Gjithçka është shumë më e decentralizuar," shpjegon ai. Taktikat e grupeve të vogla janë padyshim një avantazh i madh këtu”.

Ne nuk po përdorim emrin e plotë të Kevinit për shkak të natyrës së punës së tij në Ukrainë.

"Të qënit në këtë kah tani dhe duke dëgjuar bisedat e tyre në radion e tyre – dhe ditur që ata ishin diku aty jashtë, - po jo ku se cilët ishin - ka padyshim një avantazh,"  thotë ai.

'Përvojë e vërtetë luftarake'

Ashtu si shumë veteranë ushtarakë, Kevin thotë se ishte ndjerë i humbur që nga fillimi i largimit nga fusha e betejës disa vite më parë. Ai kishte një punë me kohë të plotë në SHBA, por u largua kur presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky bëri një thirrje për luftëtarë të huaj me përvojë në fillim të luftës. Ai mbërriti në perëndim të Ukrainës, u dërgua në Kiev dhe ishte në vijën e parë të betejës për kryeqytetin brenda pak orësh.

Ai iu bashkua Legjionit Ndërkombëtar të Ukrainës, të ngritur nga qeveria që në ditët e para të luftës. Qeveria i paguan atij dhe kolegëve të tij një pagë modeste midis 2000 dhe 3000 dollarë në muaj, megjithëse Kevin thotë se ata kanë shpenzuar shumë më tepër se kaq për blerjen e pajisjeve.

Legjioni Ndërkombëtar madje kishte uebsajtin e vet, duke udhëzuar rekrutët e mundshëm të huaj për gjithçka, që nga mënyra se si të kontaktojnë ambasadën ukrainase deri te çfarë të marrin me vete.

Në ato javë të para, qeveria u përpoq të largonte turistët e luftës që s;e kuptonin. Deri më 6 mars, ata kishin marrë më shumë se 20,000 aplikime, sipas ministrit të Jashtëm.

Numri i luftëtarëve të huaj tani në Ukrainë është një sekret shtetëror, por një zëdhënës i Legjionit Ndërkombëtar i tha CNN se "simbioza" do të thotë se "shanset e Ukrainës për të fituar janë rritur shumë".

"Më të mirët nga më të mirët bashkohen me Forcat e Armatosura të Ukrainës," i tha CNN, kolonel Anton Myronovych. “Këta janë të huaj me përvojë të vërtetë luftarake, këta janë shtetas të huaj që dinë çfarë është lufta, dinë të përdorin armët, dinë të shkatërrojnë armikun”.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco