Xhirimet e oficerit rus tregojnë realitetin e luftës së Putinit në Ukrainë

Xhirimet e oficerit rus tregojnë realitetin e luftës së Putinit në Ukrainë

10:07, 24/05/2022

Një rrëfim tronditës të luftës në Ukrainë është zbuluar pas arrestimit të një oficeri rus.

Yuri Shalaev një toger 23 vjeçar i cili ishte stërvitur në akademitë më të larta ushtarake të Moskës dhe ishte stacionuar në Çeçeni para se të shkonte në Ukrainë, ka xhiruar pjesë nga lufta në kundërshtim me urdhrat e Kremlinit.

Shalaev u kap muajin e kaluar me dy shokët e tij të plagosur në një bodrum të një fshati në Donbas.

Materiali i tij në video i cili fillon me skena të lumtura familjare teksa ai i jep vajzës së tij një biçikletë rozë përfundon me pamje të frikësuara të togerit në bunkierin ku ishte fshehur dhe do të bëhet pjesë e dokumentarit i cili po përgatit nga gazetarët ukrainas.

Tre ditë pas fillimit të luftës në video dëgjohet një ushtar rus i cili thotë se janë tre kamiona me kufoma nga pesë regjimente.

"Kjo është e vërtetë," thotë një tjetër rekrut, përpara se të shtojë: ''Shumë shpejt po vriten''.

Në një skenë të filmuar në një festë, të rinj të veshur me stil dëgjohen duke kënduar një këngë popullore të quajtur 'Oficerë' që përmban vargje të tilla si "Oficer, oficerë, zemra juaj është arma, për Rusinë dhe lirinë deri në fund".

Realiteti u tregua mjaft i ndryshëm pasi Shalaev – i cili është nga një qytet i vogël afër Rrethit Arktik – u dërgua nga Krimeja, me autobus në Ukrainën jugore dhe më pas u soll në vijën e frontit të Donbasit.

Dymbëdhjetë ditë pas luftës, oficeri i ri rus filmoi veten duke kërkuar armë në atë që duket të jetë një pozicion i pushtuar nga ukrainasit.

Disa ditë më vonë ai filmon dy burra me duar të lënduara brenda automjetit të tij dhe më pas fillon të flasë për marrjen e 'djaloshit të vdekur' nga një batalion inxhinierik, duke e përshkruar atë si 'mish i grirë'.

Ai gjithashtu thekson pasigurinë ushtarake në mes të pushtimit të tyre.

“Ata filluan të ndërtonin urat dhe u bombarduan. Tani ata nuk dinë çfarë të bëjnë. Të rigrupohen? Të mos rigrupohen?'

Me kalimin e ditëve, Shalaev pranon në disa raste se ka humbur ndjenjën e kohës dhe më pas duket i kënaqur teksa mburret më 29 mars se 'dje bëra dush'.

Ai i thotë një kolegu të hutuar se 'Unë po bëj një video' teksa filmon përmes një dritareje të çarë ndërsa ata ecin përpara, përpara se të kalojnë automjetet e shkatërruara ushtarake pranë një zone të pyllëzuar.

"Ata hodhën në erë APC-në," thërret ai. 'F***. Edhe këtu. A janë tonat apo të tyret?'

Pastaj betohet sërish në panik.

 'Duhet të largohem nga këtu, ata do të na hedhin në erë gjithashtu. Ne jemi nën sulm për tre orë tani. Janë ata f******* .'

 Përpara ka tym të dendur të zi, ndërsa ai urdhëron kolegët t'i 'qëllojnë'.

 Por dëgjohet vetëm zhurma kërcitëse e një arme të bllokuar, duke shkaktuar më shumë sharje.

Më pas, Shalaev është në një fshat tjetër duke thënë 'vetura jonë shpërtheu'. 

Më vonë ai u tha rrëmbyesve ukrainas se APC-ja e tij u godit nga një mortaja ose granatë, duke e çuar atë të ikte për t'u fshehur me dy kolegë të plagosur në një bodrum në Donbas.

Ai duket i lehtësuar kur pa një makinë ruse përpara, por ka tym që buron prej saj ndërsa filmon copa të vogla të trupit të njeriut në tokë.

 ' Copa mishi. Ja ku është. F*** mua”, thotë ai.

Skenat e fundit, të paqarta sikur të shkrepura duke u zmadhuar nga një vend i fshehur, tregojnë ushtarët ukrainas që ecin përpara ndërsa njëri bie në gjunjë.

 "Nuk mund ta kuptoj se çfarë dreqin po bën," pëshpërit Shalaev. "A po vendos një minierë atje?"

Dokumentari 24-minutësh i quajtur Occupant u publikua nga Ukrayinska Pravda, një media online e lajmeve.

"Ky është një person që erdhi për të pushtuar tokën tonë dhe ishte e rëndësishme ta publikonin," tha Mykhailo Tkach, kreu i hetimeve.

 “Ajo tregon jetën e një ushtari rus – duke u argëtuar, duke pirë me miqtë e tij, duke pirë me dajën e tij – por më pas ne shohim se si përfundon me arrestimin e tij. Ai bëri zgjedhjen për të ardhur në një vend të huaj dhe për të kryer krime lufte.'

Yevhen Yenin, zëvendësministri i parë i punëve të brendshme të Kievit, tha se autoritetet po mblidhnin pamjet e videove nga ushtarët e kapur. 

"Ato janë të rëndësishme pasi në disa raste përmbajnë prova të drejtpërdrejta të krimeve të luftës," shtoi ai.

 

 

 

 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco