Biseda telefonike me Zelenskyn, Macron premton më shumë armë për Ukrainën

Biseda telefonike me Zelenskyn, Macron premton më shumë armë për Ukrainën

22:56, 17/05/2022

Presidenti francez Emmanuel Macron i premtoi presidentit ukrainas Volodymyr Zelensky armë shtesë në ditët në vijim në një telefonatë mes dy liderëve, sipas një deklarate të Pallatit Elysée.

"Macron konfirmoi se dërgesat e armëve nga Franca do të vazhdojnë dhe do të rriten me intensitet në ditët dhe javët në vijim, si dhe dërgimi i ndihmës humanitare", thuhet në deklaratë.

Macron tha gjithashtu se aplikimi i Ukrainës për anëtarësim në Bashkimin Evropian do të "shqyrtohet" gjatë një sesioni të Këshillit Evropian në qershor.

Shqyrtimi i bllokut do të bazohet në "opinionin që do të kishte dhënë Komisioni Evropian dhe në frymën e shprehur në samitin e Versajës nga të gjitha vendet anëtare që deklaruan se Ukraina ishte pjesë e familjes evropiane".

Udhëheqësit diskutuan gjithashtu evakuimet e uzinës Azovstal si dhe "sfida e sigurisë ushqimore dhe mënyrat e mundshme për të lejuar eksportet e drithërave ukrainase, nga e cila varet një pjesë e madhe e botës për ushqimin e saj".

Biseda telefonike mes dy presidentëve zgjati një orë e 10 minuta, sipas Pallatit, dhe ishte “e gjatë dhe thelbësore”.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco