Javë e errët për gazetarinë, katër reporterë u vranë nëpër botë

Javë e errët për gazetarinë, katër reporterë u vranë nëpër botë

13:12, 17/05/2022

Gazetarët po goditen gjithnjë e më shumë dhe vrasjet janë shenja më dramatike e një perspektive të zymtë për lirinë e medias.

Dhjetë ditë përpara se të vritej jashtë një dyqani meksikan, Yesenia Mollinedo vuri re dy burra misteriozë që e ndiqnin me një motoçikletë.

"Ne e dimë se ku jeton, kurvë," e paralajmëroi njëri prej tyre gazetarin, drejtor i një gazete në internet të quajtur El Veraz (I Vërteti), motoja e të cilit është "Gazetari me njerëzimin".

Për më shumë se një vit, Mollinedo, 45 vjeç, ishte përpjekur të shmangte ato që shpresonte se ishin kërcënime boshe, të krijuara për të hequr dorë nga historitë që ajo publikoi rreth krimit në qytetin bregdetar të Cosoleacaque.

Ajo e ndryshoi vazhdimisht numrin e saj të telefonit në përpjekje për t'i shpëtuar frikësimit. "Unë nuk mendoj se do të më ndodhë asgjë," këmbënguli Mollinedo kur të afërmit e pyetën për sigurinë e saj.

Por rreth orës 13:15 të hënën e kaluar ndodhi. Teksa gazetarja doli nga dyqani me një kolege fillestare, atentatorët i bënë atentat, duke qëlluar 16 plumba që do t'i jepnin fund jetës së të dy grave.

"Yesenia nuk i detyrohej asgjë askujt," i tha vëllai i saj Ramiro Mollinedo, këtë javë ndërsa anëtarët e tronditur të familjes e varrosën dhe  janë të shqetësuar për sigurinë e tyre tani që motra e tij ishte zhdukur. "Ne nuk e dimë se kë kemi përballë," pranoi ai.

Mollinedo dhe Sheila Johana García ishin të parat nga katër gazetaret femra që humbën jetën në krye të detyrës javën e kaluar, një vrull masakrash që ka tronditur botën.

Dy ditë më vonë, korrespondentja e Al Jazeera, Shireen Abu Akleh, një vëzhguese veterane e konfliktit izraelito-palestinez, u qëllua në fytyrë ndërsa mbulonte një sulm të parashikuar ushtarak izraelit në Bregun Perëndimor të pushtuar.

"Gjithçka që donim të bënim ishte puna jonë," tha Shatha Hanayshe, një gazetare palestineze e cila po qëndronte pranë gazetares së respektuar të Al Jazeera kur ajo u qëllua duke u përpjekur të dokumentonte operacionin izraelit në Jenin.

Të nesërmen, një gazetare kiliane 29-vjeçare, Francisca Sandoval, vdiq pasi u qëllua në kokë ndërsa mbulonte protestat e 1 Majit në fillim të muajit.

"Franciska ishte nëna dhe vajza më e mrekullueshme," kujtoi Gabriel Cardozo, një fotograf në “Señal 3 de La Victoria”, stacioni ku Sandoval kishte punuar.

"Ajo ishte një nga ata njerëz që gjithmonë do të kujdeseshin për ju ... Si mund ta shprehësh dhimbjen tënde për humbjen e dikujt me të cilin ke kaluar kaq shumë?"

Vdekja e kaq shumë gazetarëve në një hapësirë ​​kaq të shkurtër kohore ka shkaktuar një protestë ndërkombëtare në redaksitë që nga Mexico City deri në Doha.

Image

ImageImage

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco