Katër raste të reja të lisë së majmunit zbulohen në Angli, bëhen 7 në total

Katër raste të reja të lisë së majmunit zbulohen në Angli, bëhen 7 në total

11:35, 17/05/2022

Katër raste të tjera me linë e majmunit janë zbuluar në Mbretërinë e Bashkuar, duke e çuar numrin e përgjithshëm të rasteve të konfirmuara të sëmundjes në shtatë, kanë thënë shefat e shëndetësisë.

Tre nga rastet u zbuluan në Londër dhe një në veri-lindje të Anglisë, njoftoi të hënën Agjencia e Sigurisë Shëndetësore e Mbretërisë së Bashkuar. Po punohet për gjetjen e lidhjeve mes katër rasteve të fundit, të cilat duket se të gjitha janë marrë në kryeqytet.

Ata që kanë nevojë për kujdes po trajtohen në njësitë e specializuara të sëmundjeve infektive në spitalin pa pagesë Royal dhe Guy's dhe St Thomas' në Londër, dhe infermierinë Royal Victoria në Neëcastle upon Tyne.

Megjithatë, rastet nuk duket se janë të lidhura me rastet e mëparshme të konfirmuara të lisë së majmunite në Mbretërinë e Bashkuar të shpallura më 14 maj, as me rastin e parë të shpallur më 7 maj, gjë që ka çuar në shqetësime se ka pasur transmetim në komunitet të virusit.

Rasti i parë ishte tek një person i cili kohët e fundit kishte udhëtuar në Nigeri, ku besohet se ishte infektuar.

Katër rastet më të fundit qenë tek burra të identifikuar si homoseksualë ose biseksualë.

Prandaj, trupa shëndetësor u bëri thirrje këtyre grupeve "të jenë vigjilentë" ndaj simptomave të mundshme, të cilat përfshijnë skuqje ose lytha në çdo pjesë të trupit të tyre, veçanërisht në organet gjenitale, dhe të kontaktojnë një shërbim shëndetësor seksual nëse kanë shqetësime.

Për shkak të rritjes së fundit të numrit të rasteve dhe pasigurive në lidhje me mënyrën se si u transmetuan infeksionet, po bashkëpunohet për të përcaktuar nëse ka pasur raste të tjera në javët e fundit dhe me partnerët ndërkombëtarë për të shqyrtuar nëse vendet e tjera kanë pa një rritje të ngjashme të lisë së majmunit.

Agjencia shëndetësore thekson se virusi nuk përhapet lehtësisht mes njerëzve dhe se rreziku për popullsinë në Mbretërinë e Bashkuar është i ulët.

Dr Susan Hopkins, këshilltare kryesore mjekësore në UKHSA, tha: "Kjo është e rrallë dhe e pazakontë. UKHSA po heton me shpejtësi burimin e këtyre infeksioneve sepse provat sugjerojnë se mund të ketë transmetim të virusit të lisë së majmunit në komunitet, i përhapur nga kontakti i ngushtë.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco