McDonald's nis shitjen e biznesit në Rusi dhe përpiqet që të mbrojë punonjësit

McDonald's nis shitjen e biznesit në Rusi dhe përpiqet që të mbrojë punonjësit

14:28, 16/05/2022

McDonald's njoftoi të hënën se ka filluar procesin e shitjes së biznesit të tij në Rusi, i cili përfshin 850 restorante që punësojnë 62,000 njerëz, duke e bërë atë korporatën e fundit të madhe perëndimore që u largua nga Rusia që kur pushtoi Ukrainën në shkurt.

Gjigandi i ushqimit të shpejtë vuri në dukje krizën humanitare të shkaktuar nga lufta, duke thënë se mbajtja e biznesit të tij në Rusi "nuk është më e përshtatshme dhe as  në përputhje me vlerat e McDonald's".

Kompania me bazë në Çikago njoftoi në fillim të marsit se po i mbyllte përkohësisht dyqanet e saj në Rusi, por do të vazhdonte t’i paguante punonjësit. Të hënën, kompania tha se do të kërkonte që një blerës rus t’i punësonte ata punonjës dhe t'i paguante  derisa të mbyllej shitja. Ajo nuk identifikoi një blerës të mundshëm.

Shefi Ekzekutiv Chris Kempczinski tha se "përkushtimi dhe besnikëria ndaj McDonald's" e punonjësve dhe qindra furnitorëve rusë e bënte të vështirë largimin.

"Megjithatë, ne kemi një detyrim ndaj komunitetit tonë ndërkombëtar dhe duhet të qëndrojmë të palëkundur në vlerat tona," tha Kempczinski në një deklaratë, "dhe përkushtimi ynë ndaj vlerave tona do të thotë që ne nuk mund t'i lëmë më “harqet” që të ndriçojnë atje."

 

Image

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco