Ministrja e Jashtme e Estonisë: Zgjerimi i NATO-s do të rriste sigurinë e…

Ministrja e Jashtme e Estonisë: Zgjerimi i NATO-s do të rriste sigurinë e…

10:34, 16/05/2022

Ministrja e Jashtme e Estonisë, Eva-Maria Liimets tha se anëtarësimi i Suedisë dhe Finlandës në NATO do të rriste sigurinë e rajonit të Balltikut.

“Kur shohim se në fqinjësinë tonë edhe vende të tjera demokratike i përkasin NATO-s, do të thotë se ne mund të kemi stërvitje më të gjera të përbashkëta dhe gjithashtu… më shumë bashkëpunim në mbrojtje,” citohet të ketë thënë ajo nga agjencia e lajmeve Reuters.

“Kjo do të thotë se do të kemi prani më të fuqishme të forcave tokësore, por edhe mbrojtjes ajrore dhe detare”, shtoi ajo.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco