Shefja i kartelit arrestohet në Honduras me urdhër të SHBA

Shefja i kartelit arrestohet në Honduras me urdhër të SHBA

09:44, 16/05/2022

Autoritetet në Honduras kanë arrestuar shefen e kartelit, Erlinda Bobadilla, pas një kërkese të SHBA për ekstradimin e saj dhe të djemve të saj.

Policia arrestoi 62-vjeçaren Bobadilja pas një konflikti të armatosur, gjatë të cilit mbeti i vrarë djali i saj Tito Montes.

Tre persona të tjerë u arrestuan, shtoi shefi i policisë kombëtare Gustavo Sanchez Velazquez, por policia nuk dha më shumë detaje rreth incidentit.

Sipas aktakuzës amerikane, Erlinda Bobadilla dhe dy djemtë e saj - Juan Carlos Montes Bobadilla dhe Tito Montes Bobadilla, janë drejtuesit e organizatës Montes, e cila merr kokainë nga Amerika e Jugut në atë vend të Amerikës Qendrore, e cila përfundimisht është e destinuar për në Shtetet e Bashkuara. .

Autoritetet amerikane ofruan deri në pesë milionë dollarë shpërblim për informacionin që do të çonte në arrestimin e saj.

Një tjetër nga djemtë e Bobadilla, Noah Montes Bobadilla, u arrestua në vitin 2017 dhe u ekstradua në Shtetet e Bashkuara, ku u dënua me 37 vjet burg për trafik droge.

Hondurasi deri më tani ka ekstraduar të paktën 30 qytetarë të tij në Shtetet e Bashkuara për akuza të lidhura me drogën.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco