Finlanda dhe Suedia në NATO? Reagon Blinken: SHBA i mbështet fuqimisht

Finlanda dhe Suedia në NATO? Reagon Blinken: SHBA i mbështet fuqimisht

16:02, 15/05/2022

Pas kërkesës së Finlandës dhe Suedisë për t'u anëtarësuar në NATO, ka ardhur edhe një reagim nga Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken.

"Shtetet e Bashkuara mbështesin fuqimisht anëtarësimin e Suedisë dhe Finlandës në NATO, nëse ata vendosin të anëtarësohen. Ne do të respektojmë çdo vendim që ata marrin", tha Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken në Berlin.

Gjatë fjalës së tij ai propozoi të ulen menjëherë me palët dhe t’u jepet garanci sigurie përpara procesit të anëtarësimit.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco