Mijëra marshojnë në SHBA për të drejtat e abortit

Mijëra marshojnë në SHBA për të drejtat e abortit

12:57, 15/05/2022

Mijëra mbështetës të të drejtave të abortit u mblodhën në të gjithë Shtetet e Bashkuara të shtunën, të zemëruar nga perspektiva që Gjykata e Lartë mund të rrëzojë së shpejti vendimin historik Roe kundër Ëade që legalizoi abortin në mbarë vendin gjysmë shekulli më parë.

Protestat nisën atë që organizatorët parashikojnë se do të ishte një "verë zemërimi" e ndezur nga zbulimi i 2 majit i një projekt-opinioni që tregonte mazhorancën konservatore të gjykatës gati për të ndryshuar vendimin e vitit 1973 që vendosi të drejtën kushtetuese të gruas për të ndërprerë shtatzëninë.

Vendimi përfundimtar i gjykatës, i cili mund të kthejë pushtetin për ndalimin e abortit tek legjislaturat e shtetit, pritet në qershor.

Rreth gjysma e 50 shteteve janë gati të ndalojnë ose kufizojnë ashpër abortin pothuajse menjëherë nëse Roe goditet.

Hakerat filo-rusë tentuan të sulmojnë sistemin e Eurovisionit

Varfërohet Bundesliga. Borussia ironizon norvegjezin Halaand

"Nëse nuk mund të zgjedhësh nëse dëshiron të kesh një fëmijë, nëse kjo nuk është një e drejtë themelore, atëherë nuk e di se çfarë është," tha Brita Van Rossum, 62 vjeç.

Protestuesit që marshuan nën sloganin "Bans Off Our Bodies" dolën në rrugë nga Nju Jorku dhe Atlanta në Çikago dhe Los Anxhelos në një shfaqje zemërimi që demokratët shpresojnë se do të ndihmojë në nxitjen e mbështetjes për partinë e tyre.

Demonstrata më e madhe e ditës u shpalos në Uashington, ku një turmë që organizatorët vlerësuan në 20,000 njerëz u mblodh në Monumentin e Uashingtonit dhe u përball me një shi të lehtë për të marshuar përgjatë Qendrës Kombëtare përtej Kapitolit të SHBA drejt Gjykatës së Lartë.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco