SHBA jep dritën jeshile/ Estonia, Letonia dhe Lituania dërgojnë raketa në Ukrainë

SHBA jep dritën jeshile/ Estonia, Letonia dhe Lituania dërgojnë raketa në Ukrainë

23:09, 21/01/2022

Estonia , Letonia dhe Lituania , të cilat janë anëtare të NATO-s , do të dërgojnë raketa amerikane antitank dhe kundërajrore në Ukrainë , sipas një deklarate të përbashkët të lëshuar nga ministritë e mbrojtjes të tre shteteve baltike.

“Estonia, Letonia, Lituania dhe aleatët e tyre po punojnë së bashku pa vonesë për të ofruar ndihmë për sigurinë në Ukrainë”, thuhet në deklaratë.

Estonia do të dërgojë raketa kundërajrore Javelin në Ukrainë dhe dy vendet e tjera do të dërgojnë raketa anti-ajrore Stinger . Departamenti i Shtetit u dha dritën jeshile shteteve baltike për të dërguar sisteme armësh të prodhuara nga Amerika në Ukrainë, thanë të mërkurën tre burime të njohura me vendimin.

Kryeministri polak Matthias Moraëiecki u ka bërë thirrje liderëve evropianë që të mbajnë një qëndrim të ashpër dhe të bashkuar kundër Rusisë mes frikës se Moska po përgatitet të pushtojë Ukrainën.

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky përfundoi sot dy ditë bisedime me homologun e tij polak Andrei Duda dhe Varshava ka thënë se Kievi mund të llogarisë në mbështetjen e tij në rast të një sulmi rus. Megjithatë, Varshava nuk ka dhënë detaje se çfarë forme mund të marrë kjo mbështetje.

 “Polonia mbështet plotësisht Ukrainën në ambiciet e saj properëndimore,” tha kryeministri Moraëiecki në një podcast.

“Uniteti dhe solidariteti i Evropës përballë kërcënimeve ruse janë çelësi për Ukrainën. “Rusia duhet të dijë se po përballet me një front të bashkuar pa përjashtim”.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco