SHBA shton ndihmën ushtarake për Ukrainën ndërsa tensionet në Rusi rriten

SHBA shton ndihmën ushtarake për Ukrainën ndërsa tensionet në Rusi rriten

12:21, 19/01/2022

Ndërsa Sekretari i Shtetit Amerikan, Antony Blinken viziton Ukrainën, administrata e Biden tha të mërkurën se po ofron 200 milionë dollarë shtesë në ndihmë ushtarake mbrojtëse për vendin mes frikës së madhe për një pushtim rus.

Në komentet për stafin e ambasadës së SHBA-së në Kiev, Blinken tha se presidenti rus Vladimir Putin ka plane për të rritur ndjeshëm praninë ushtarake të Moskës pranë kufirit të Ukrainës, i cili tani numëron afërsisht 100,000 trupa.

Ai tha se grumbullimi i konsiderueshëm i trupave ruse ka ndodhur ‘pa provokim, pa arsye’ dhe se Putinit i është dhënë një zgjedhje e diplomacisë ose ‘konfrontimit dhe pasojave’.

Blinken tha gjithashtu se agresioni i Rusisë ndaj Ukrainës ‘sfidon disa parime shumë themelore që mbështesin të gjithë sistemin ndërkombëtar’.

Ai tha se e gjithë bota po shikon se çfarë ndodh në Ukrainë.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco