Rusia po e vret Ukrainën me armët që po i çon atje

Rusia po e vret Ukrainën me armët që po i çon atje

11:11, 17/01/2022

Administrata pushtuese ruse ka humbur kontrollin mbi kimikatet që po transportohen në territoret e pushtuara përkohësisht të Ukrainës

Ndotja kimike mund të çojë në katastrofë ekologjike në lindje të shtetit tonë

Sipas informacioneve të inteligjencës ushtarake të Ukrainës, më 14 janar, kontejnerët amoniak iu dorëzuan Horlivkës së pushtuar nga Rusia në PJ "Consern Styrol", nga e cila, për shkak të shkeljes së sealitetit, rrjedhja e substancës helmuese es në ajër.

Katastrofa teknogjene e shkaktuar nga veprimet e okupuesve rusë mund të përdoret për të akuzuar Ukrainën për përdorimin e kimikateve toksike dhe si arsye për të zgjeruar agresionin e armatosur kundër shtetit tonë.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco