Nëndetësja e marinës amerikane me vlerë 3 miliardë dollarë u përplas në një mal nënujor

Nëndetësja e marinës amerikane me vlerë 3 miliardë dollarë u përplas në një mal nënujor

16:40, 06/12/2021

Disa nëndetëse e quajnë USS Connecticut makina sportive luksoze e nëndetëseve. Është një pjesë e pajisjeve ushtarake amerikane prej 3 miliardë dollarësh që është e shpejtë dhe e pajisur me pajisjet më të fundit elektronike të disponueshme vetëm kur çmimi nuk merret parasysh.

Por pavarësisht kostos së lartë dhe teknologjisë së saj të sofistikuar, Marina e Shteteve të Bashkuara thotë se nëndetësja sulmuese me energji bërthamore e klasës Seaëolf u përplas në një mal nënujor në Paqësor më 2 tetor.

Pentagoni nuk ka publikuar detaje për dëmtimin e shkaktuar nga anija dhe as për sa kohë mund të jetë jashtë veprimit në një rajon që, me rritjen e marinës kineze, po sheh kërkesa në rritje për flotën amerikane.

Oficeri komandues, Cmdr. Cameron Aljilani, u lirua nga detyra, si dhe zyrtari ekzekutiv, Lt. cmdr. Patrick Cashin dhe shefi i varkës, Master Shefi Teknik i Sonarëve Cory Rodgers.

Mjedisi nënujor është i pafalshëm dhe edhe gabimet e vogla mund të kenë pasoja të mëdha.

“Nëndetësia është e vështirë, është vërtet e vështirë. Jo çdo gjë shkon siç duhet gjatë gjithë kohës,” tha Thomas Shugart, i cili kaloi më shumë se 11 vjet në nëndetëset amerikane, duke përfshirë komandimin e një nëndetëseje sulmuese.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco