Tensionet në Ukrainë, caktohet data e takimit Biden-Putin

Tensionet në Ukrainë, caktohet data e takimit Biden-Putin

19:16, 04/12/2021

Takimi i shumëpritur midis presidentit amerikan Joe Biden dhe homologut rus Vladimir Putin ka një datë tashmë të caktuar. Sipas zëdhënësit të Kremlinit Dmitry Peskov, i pohuar edhe nga burime amerikane, takimi virtual do të mbahet ditën e martë, në një orar ende për t’u përcaktuar.

Edhe pse problematikat midis dy vendeve janë të shumta, është e qartë që diskutimet e të martës  do të përqendrohen tek tensioni gjithmonë më i lartë në kufirin midis Rusisë dhe Ukrainës.Në mediat ndërkombëtare, që kanë marrë informacione të shërbimeve sekrete perëndimore, më shumëse 90 mijë ushtarët e Moskës janë pozicionuar në kufi, ndërkohë që ditën e djeshme autoritetet ukrainase deklaruar hapur që Rusia po përgatit një operacion të madh ushtarak në territoret ukrainase të lindjes, të vetëshpallura të pavarura. /a2news

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco