'SHBA ka prova se Rusia po planifikon një agresion kundër Ukrainës'

'SHBA ka prova se Rusia po planifikon një agresion kundër Ukrainës'

20:10, 01/12/2021

Shtetet e Bashkuara të Amerikës thanë se kishin “prova” se Rusia po planifikonte “aksion të rëndësishëm agresiv kundër Ukrainës” dhe premtuan se Moska do të paguante një “çmim të lartë” nëse e bënte këtë.

“Ne jemi shumë të shqetësuar për provat e planeve të Rusisë për veprime të rëndësishme agresive kundër Ukrainës, plane që përfshijnë përpjekjet për të destabilizuar Ukrainën nga brenda, si dhe operacione ushtarake në shkallë të gjerë”, tha sekretari i Shtetit Antony Blinken në fund të takimit të ministrave të jashtëm të NATO-s në Riga.

Ai akuzoi Moskën për grumbullimin e dhjetëra mijëra trupave shtesë pranë kufirit.

“Ne nuk e dimë nëse presidenti Putin mori vendimin për të pushtuar. Ne e dimë se ndërtimi i kapaciteteve është duke u zhvilluar në mënyrë që ai të mund ta bëjë atë shpejt nëse vendos kështu”, tha Blinken.

Ai theksoi se diplomacia është mënyra e vetme për zgjidhjen e kësaj krize të mundshme në pritje të një takimi me homologun e tij rus Sergei Lavrov nesër në Suedi.

Megjithatë, Blinken paralajmëroi se çdo agresion nga Moska do të kishte “pasoja të thella dhe afatgjate”.

“Ne i kemi thënë qartë Kremlinit se do të përgjigjemi, veçanërisht me një sërë masash ekonomike me ndikim të madh, masa që deri më tani jemi përmbajtur nga miratimi”, tha shefi i diplomacisë amerikane.

Ai tha gjithashtu se aleatët e NATO-s “sigurohen që Ukraina të ketë mjetet për të mbrojtur veten”.

NATO do të shqyrtojë se çfarë duhet të bëjë në rast të një agresioni të ri rus për të forcuar mbrojtjen e saj si pjesë e forcimit të forcave në krahun e saj lindor.

Moska, e cila aneksoi Krimenë në vitin 2014 dhe akuzohet se mbështet separatistët në Ukrainën lindore, mohon me forcë përgatitjen e një sulmi dhe akuzon NATO-n për nxitje të tensioneve.

Moska ka akuzuar Ukrainën për grumbullimin e dhjetëra mijëra trupave në lindje të vendit, ndërkohë që trazirat po rriten për shkak të përshkallëzimit të mundshëm të atij konflikti. Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky bëri thirrje gjithashtu për bisedime të drejtpërdrejta me Moskën.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco